Koniec KR, DW, PO. Kierowcy będą teraz dostawać nowe tablice

Koniec KR, DW, PO. Kierowcy będą teraz dostawać nowe tablice

Opłata za nowe tablice rejestracyjne to 80 zł.
Opłata za nowe tablice rejestracyjne to 80 zł.
Źródło zdjęć: © fot. Tomasz Budzik
Mateusz Lubczański
16.03.2022 10:41, aktualizacja: 14.03.2023 12:56

Kierowcy dalej mogą starać się o nowe tablice rejestracyjne przy kupnie auta używanego, co oznacza, że powoli kończą się dostępne kombinacje cyfr i liter. To sprawiło, że np. Kraków odejdzie od wyróżnika KR.

KK zamiast KR – taką tablicę otrzymają kierowcy, którzy będą chcieli otrzymać nowe "blachy" – donosi serwis autogaleria.pl. System numeracji ma być taki sam jak w przypadku KR, co oznacza start od serii 00000. Taki zestaw powinien wystarczyć na co najmniej 20 lat – czytamy na stronie.

Już niedługo taki sam zabieg będzie przeprowadzał Poznań. Popularne "PO" już się wyczerpuje i jak dowiedział się "Auto-świat", z tym wyznacznikiem pożegnamy się za ok. cztery miesiące. Od tego momentu samochody otrzymają wyróżnik PY.

Zmiany dotkną również Wrocławia – tutaj kierowcy będą jeździć samochodami z wyróżnikiem DX (zamiast obecnego DW). Co ciekawe, litery DX pojawiły się na motocyklach już w 2018 roku.

Kosmetyczną więc zmianą można nazwać sytuację w Gdańsku, gdzie zamiast trzech cyfr i dwóch liter stosuje się schemat cyfra-litera-trzy cyfry.

Według przepisów obowiązujących od 31 stycznia 2022 roku przy zakupie pojazdu używanego można zachować jego dotychczasową tablicę rejestracyjną – nawet, jeśli przynależy ona do innego powiatu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)