Koniec KR, DW, PO. Kierowcy będą teraz dostawać nowe tablice

Koniec KR, DW, PO. Kierowcy będą teraz dostawać nowe tablice16.03.2022 10:41
Opłata za nowe tablice rejestracyjne to 80 zł.
Opłata za nowe tablice rejestracyjne to 80 zł.
Źródło zdjęć: © fot. Tomasz Budzik

Kierowcy dalej mogą starać się o nowe tablice rejestracyjne przy kupnie auta używanego, co oznacza, że powoli kończą się dostępne kombinacje cyfr i liter. To sprawiło, że np. Kraków odejdzie od wyróżnika KR.

KK zamiast KR – taką tablicę otrzymają kierowcy, którzy będą chcieli otrzymać nowe "blachy" – donosi serwis autogaleria.pl. System numeracji ma być taki sam jak w przypadku KR, co oznacza start od serii 00000. Taki zestaw powinien wystarczyć na co najmniej 20 lat – czytamy na stronie.

Już niedługo taki sam zabieg będzie przeprowadzał Poznań. Popularne "PO" już się wyczerpuje i jak dowiedział się "Auto-świat", z tym wyznacznikiem pożegnamy się za ok. cztery miesiące. Od tego momentu samochody otrzymają wyróżnik PY.

Zmiany dotkną również Wrocławia – tutaj kierowcy będą jeździć samochodami z wyróżnikiem DX (zamiast obecnego DW). Co ciekawe, litery DX pojawiły się na motocyklach już w 2018 roku.

Kosmetyczną więc zmianą można nazwać sytuację w Gdańsku, gdzie zamiast trzech cyfr i dwóch liter stosuje się schemat cyfra-litera-trzy cyfry.

Według przepisów obowiązujących od 31 stycznia 2022 roku przy zakupie pojazdu używanego można zachować jego dotychczasową tablicę rejestracyjną – nawet, jeśli przynależy ona do innego powiatu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (103)