Zmiana w punktach karnych. Kierowcy muszą mieć się na baczności jeszcze miesiąc

Źródło zdjęć: © Policja | Policja
Filip Buliński

16.08.2023 15:19, aktual.: 17.08.2023 08:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dokładnie 17 września 2023 r. rząd częściowo wycofa się z przepisów, które sam stworzył. Niespełna rok temu wydłużono okres kasowania punktów karnych za przewinienia drogowe do dwóch lat. Niebawem punkty będą znikać z kont kierowców nieco szybciej, ale nie ma co liczyć na taryfę ulgową.

Niemal rok temu weszła w życie niezwykle ważna dla kierowców nowelizacja, choć przejmowali się nią głównie ci, którzy nie przestrzegają przepisów. Rząd podniósł bowiem poziom maksymalnej liczby punktów karnych za jedno wykroczenie z 10 do 15 "oczek", przez co znacznie łatwiej jest stracić prawo jazdy.

Co więcej, zlikwidowano także kursy redukujące liczbę punktów karnych, ich "ważność" liczyła się dopiero od momentu opłacenia mandatu, a także wydłużono okres kasowania punktów karnych z roku do dwóch lat.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Tylko w ciągu pierwszy sześciu miesięcy od wejścia w życie przepisów, prawo jazdy za przekroczenie limitu punktów straciło 7,5 tys. kierowców, czyli o 55 proc. więcej, niż średnio w ciągu półrocza 2021 i 2022 r. Tymczasem rok po wprowadzeniu nowego prawa, ostatni zapis ma się zmienić.

Rząd postanowił po cichu przywrócić roczny okres obowiązywania punktów karnych, wprowadzając poprawkę przy okazji nowelizacji przepisów o organizacji przejazdów pasażerskich czy zniesienia niektórych opłat urzędowych. Projekt został podpisany przez prezydenta już 16 czerwca 2023 r., a większość przepisów wprowadzono 1 lipca 2023 r. W przypadku punktów karnych jest jednak nieco inaczej.

Skrócenie ważności punktów karnych z dwóch lat do jednego roku wejdzie w życie trzy miesiące po opublikowaniu nowelizacji w Dzienniku Ustaw, czyli 17 września 2023 r. Kierowcy muszą jednak pamiętać, że jeszcze przez miesiąc wszystko obowiązuje na starych zasadach.

Jeśli policja nałoży na nas mandat przed 17 września, punkty karne będą się w dalszym ciągu liczyć przez dwa lata od uiszczenia opłaty. Dopiero ci, którzy zostaną ukarani od 17 września, mogą liczyć na szybsze wykasowanie "oczek" z ich konta.

Przy okazji nowelizacji przywrócono także możliwość redukcji punktów karnych. Kierowca będzie mógł wziąć udział w kursie nie częściej, niż raz na sześć miesięcy i wykasować tym samym ze swojego konta sześć punktów. W przeciwieństwie jednak do tego, co było znane kierowcom przed zmianami w 2022 r., odbycie takiego kursu nie będzie możliwe online.

Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy kursy redukujące punkty karne faktycznie ruszą. Według nowelizacji mają one bowiem wystartować po komunikacie ministra cyfryzacji w Monitorze Polskim o technicznej gotowości do obsługi takich funkcji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)