Zmarł Nicola Materazzi, twórca Ferrari F40 i Bugatti EB110

Zmarł Nicola Materazzi, twórca Ferrari F40 i Bugatti EB110

Materazzi miał 83 lata
Materazzi miał 83 lata
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Ferrari / wikipedia
Aleksander Ruciński
26.08.2022 07:42, aktualizacja: 13.03.2023 16:00

Genialny inżynier i wielki entuzjasta motoryzacji, Nicola Materazzi zmarł w środę, 24 sierpnia 2022 roku. Miał 83 lata. To człowiek, któremu zawdzięczamy wiele wspaniałych modeli, z kultowymi ferrari i bugatti na czele.

Nicola Materazzi z pewnością zalicza się do grona osób, które zmieniły historię motoryzacji, dając nam niezapomniane, wyjątkowo emocjonujące modele. W swojej karierze Włoch pracował nad dziesiątkami imponujących projektów, a za dwa z nich odpowiadał osobiście.

Kariera Materazziego zaczęła się w Lancii, gdzie pomagał rozwijać Flavię, Fulvię i Stratosa. Później przeszedł do działu motorsportu Lancii i Fiata, po czym został zatrudniony w Ferrari. Jego kunszt docenił sam Enzo, powierzając mu stanowisko rozwoju turbodoładowania. Najpierw w wyścigówkach, a następnie w drogowych modelach marki.

W połowie lat 80. awansował na kierownika projektu F40 modelu, który do dziś uchodzi za jedno z najbardziej kultowych ferrari w historii. Wraz z jego rynkowym debiutem, Materazzi opuścił jednak Maranello, przechodząc do Bugatti.

Tam powierzono mu burzliwy projekt potwora z poczwórnie doładowanym V12. Mowa oczywiście o EB110. Materazzi odegrał również kluczową rolę w tworzeniu EB110 SS, lżejszej i ostrzejszej wersji tej kultowej maszyny.

Do końca swojej kariery był bezpośrednio związany z tą konstrukcją, rozwijaną następnie przez Engineering Edonis. To firma, która po bankructwie Bugatti tworzyła mocno zmienioną wersję EB110.

Włoch odszedł na szczęśliwą emeryturę w 2006 roku, poświęcając się drugiej pasji, jaką była literatura. Pozostawił po sobie nie tylko wspaniałe auta, ale i imponującą bibliotekę dzieł, wliczając w to kolekcjonerskie publikacje liczące nawet kilkaset lat.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)