Wojsko wyjedzie na drogi. "Nie publikujcie informacji, to mogłoby pomóc Rosji"

Kolumny wojskowe będą poruszać się po drogach przez cały miesiąc
Kolumny wojskowe będą poruszać się po drogach przez cały miesiąc
Źródło zdjęć: © mat. prasowe
Mateusz Lubczański

29.04.2022 07:33, aktual.: 14.03.2023 12:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

1 maja na drogi całego kraju wyjadą kolumny pojazdów wojskowych. To element ćwiczeń, które odbędą się zgodnie z przyjętym programem. Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych prosi, by wstrzymać się z robieniem zdjęć kolumnom aut czy lądowaniom statków powietrznych.

Od 1 maja do końca miesiąca na drogach województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego pojawią się kolumny wojskowe. Dotyczy to zarówno autostrad, jak i dróg ekspresowych czy krajowych.

Pojazdy będą wykorzystywane do przerzutu sił pomocniczych, koordynacji działań czy współpracy z innymi krajami. Dowództwo podkreśla, że kolumny spotkamy głównie w nocy. Ma to zmniejszyć utrudnienia w ruchu, lecz może zdarzyć się, że napotkamy je również w godzinach szczytu. Eskortę zapewni Żandarmeria Wojskowa, pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Policja.

Nie rób zdjęć, nie przysyłaj ich dalej

Mundurowi zwracają się z prośbą, by przede wszystkim nie publikować zdjęć kolumn w sieci. "Każde nieprzemyślanie działanie w sieci (…) może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności".

— Takie zdjęcia oczywiście można robić, ale pod żadnym pozorem nie wolno ich publikować, na przykład w mediach społecznościowych, do czasu zakończenia wojny w Ukrainie. To mogłoby pomóc Rosji – mówił na początku marca Autokult.pl gen. Waldemar Skrzypczak, gdy pierwsze transporty ciężkiego sprzętu ruszały do Ukrainy.

Czy mogę wyprzedzić kolumnę wojskową?

W olbrzymim skrócie: tak, ale tylko całą. Nie można wjeżdżać pomiędzy samochody należące do wojska. Pojazdy jadące "tylko" gęsiego nie są kolumną. Za taką można uznać grupę aut, z których pierwszy i ostatni ma założoną pomarańczową tablicę, a jej dowódca jest oznaczony flagą lub tzw. kogutem. Trzeba też pamiętać, że kolumna zachowuje się jak jeden pojazd, więc jeśli pierwsza ciężarówka wjechała na skrzyżowanie, trzeba umożliwić przejazd wszystkim samochodom.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)