Poradniki i mechanikaCzy mogę wyprzedzić kolumnę wojskową? To zależy od miejsca i oznaczeń

Czy mogę wyprzedzić kolumnę wojskową? To zależy od miejsca i oznaczeń

Kolumna wojskowa na drodze DK50
Kolumna wojskowa na drodze DK50
Źródło zdjęć: © Fot. Autokult
Mateusz Lubczański
24.02.2022 12:43, aktualizacja: 14.03.2023 13:12

Sytuacja na Ukrainie wymaga większego zaangażowania Wojska Polskiego, co może przełożyć się na pojawienie się pojazdów armii na drogach w znacznej liczbie. Ich widok nie powinien niepokoić, ale warto wiedzieć, jak się zachować, gdy spotkamy je na trasie.

Pan Marcin podzielił się z nami fotografiami z drogi krajowej nr 50. W związku ze wzmacnianiem wschodnich struktur NATO, takie widoki mogą być coraz powszechniejsze, ale nie powinny one niepokoić mieszkańców. Duże liczby ciężkich pojazdów wojskowych mogą jednak budzić wątpliwości kierowców co do prawidłowego zachowania na drodze.

Czy mogę wyprzedzić kolumnę wojskową?

Tak, ale całą – nie należy wjeżdżać pomiędzy samochody wojskowe. Wozy poruszające się gęsiego nie są jednak kolumną, ta bowiem musi być odpowiednio oznaczona. Tak więc jeśli widzimy "tylko" wojskowe ciężarówki, należy traktować je tak, jak innych uczestników ruchu.

Jak oznaczona jest kolumna wojskowa?

Tę kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie sposobu i trybu wydawania zezwoleń wojskowych na przejazd drogowy oraz sposobu organizacji i oznakowania kolumn pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przodu po lewej stronie pierwszego pojazdu i z tyłu ostatniego pojazdu umieszcza się pomarańczową tablicę. Pierwszy z nich powinien mieć niebieską flagę, ostatni – zieloną. Dowódca oznaczony jest flagą biało czarną. Jeśli kolumna jest niepilotowana, musi mieć sygnał świetlny barwy żółtej, tzw. kogut.

Taką tabliczką oznaczona jest kolumna
Taką tabliczką oznaczona jest kolumna© Załącznik nr 4 rozporządzenia

Czy muszę ustąpić miejsca kolumnie?

Auta jadące w kolumnie muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Kolumna staje się uprzywilejowana, gdy na jej początku i końcu znajdują się np. radiowozy czy wozy strażackie wysyłające sygnały świetlne (niebieskie), sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie i mające włączone światła mijania. W takiej sytuacji musimy ułatwić przejazd całej kolumnie. Tak jak w przypadku pojazdów uprzywilejowanych, w takim scenariuszu kolumnę wyprzedzamy tylko w terenie niezabudowanym.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)