Zapłacisz nawet 2500 zł. W piątek wielka akcja policji w całym kraju

Zapłacisz nawet 2500 zł. W piątek wielka akcja policji w całym kraju

Mandat może dziś sporo kosztować. Jednak w porównaniu ze skutkami wypadku to i tak niewiele
Mandat może dziś sporo kosztować. Jednak w porównaniu ze skutkami wypadku to i tak niewiele
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik
11.08.2022 06:15, aktualizacja: 13.03.2023 16:15

W pierwszy dzień długiego sierpniowego weekendu policja w całym kraju przeprowadzi akcję "Prędkość". Mundurowi wykorzystają cały swój arsenał przeciwko kierowcom, którzy jeżdżą zbyt szybko. Mandaty będą wysokie.

Jak informuje Komenda Główna Policji, w piątek 12 sierpnia 2022 r. w całej Polsce należy spodziewać się większej niż zwykle liczby patroli. "Funkcjonariusze podczas działań wykorzystają m.in. wideorejestratory i laserowe mierniki prędkości. Na drogach pojawi się wiele patroli policyjnych grup Speed" – powiedział Polskiej Agencji Prasowej nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Co oczywiste, funkcjonariusze przede wszystkim będą przyglądać się prędkości kierowców. Ważnym aspektem działań będzie jednak też kontrola trzeźwości kierujących.

Policji należy spodziewać się wszędzie tam, gdzie dochodzi do wypadków drogowych spowodowanych nadmierną prędkością. Mundurowi będą kontrolować również te miejsca, w których wyznaczone są przejścia dla pieszych lub przejazdy rowerowe. Jak wynika z danych policji, to właśnie nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W 2021 r. było tak aż w 41,5 proc. zdarzeń, których efektem była śmierć człowieka.

Warto przypomnieć, że nowy taryfikator mandatów, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 r., znacznie podniósł kary za istotne przekroczenia prędkości. Osoba, która przekroczy limit o 31–40 km/h, zapłaci 800 zł, o 41-50 km/h: 1000 zł, o 51-60 km/h: 1500 zł, o 61-70 km/h: 2000 zł, a

o 71 km/h i więcej: 2500 zł.

Kierowcy powinni uważać tym bardziej, ze w wielu częściach kraju na długi weekend przewidywana jest dobra pogoda. Paradoksalnie to właśnie wtedy na drogach jest najbardziej niebezpiecznie. W takich warunkach kierowców gubi nadmierna pewność siebie. Kierujący rozwijają wyższe prędkości i są bardziej skłonni do przeprowadzania niebezpiecznych manewrów. W efekcie dochodzi do większej liczby tragedii. Według danych Komendy Głównej Policji w 2021 r. przy dobrych warunkach atmosferycznych doszło do 65 proc. spośród wszystkich wypadków. Zginęło w nich 62 proc. ofiar zdarzeń drogowych w tym roku.

Niewykluczone, że bilans 2022 roku będzie korzystniejszy. Z perspektywy kilku miesięcy widoczne są już pierwsze skutki wprowadzenia wyższych mandatów. W ciągu siedmiu pierwszych miesięcy 2022 r. policja zatrzymała 19 tys. kierowców, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h. W analogicznym okresie 2021 r. takich przypadków było aż 37,5 tys.

Akcja "Prędkość" zakończy się w nocy z piątku na sobotę. Mimo to w pozostałe dni długiego weekendu należy spodziewać się wzmożonych działań policji. Widok mundurowych przy drogach nie powinien być dla nas zaskoczeniem. Podobnych akcji należy spodziewać się również za granicą, bo kalendarz europejskiej sieci policji drogowych ROADPOL właśnie na połowę sierpnia przewiduje wzmożenie kontroli poczynań kierowców.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)