W Gdańsku policyjna akcja "Pieszy". Mandat może wynieść do 1500 zł

Kontrola może być prowadzona również z pomocą drona
Kontrola może być prowadzona również z pomocą drona
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja
Tomasz Budzik

23.08.2023 06:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wakacyjna atmosfera nie może oznaczać przyzwolenia na łamanie przepisów. Szczególnie względem osób tak bezbronnych w zderzeniu z pojazdem jak piesi. Gdańska drogówka w środę 23 sierpnia prowadzi akcję na terenie miasta.

Jak łatwo się domyślić, aktywność policjantów będzie koncentrowała się wokół rejonów przejść dla pieszych. Jak powiedziała Polskiej Agencji Prasowej funkcjonariusza gdańskiej policji st. sierż. Justyna Chabowska, funkcjonariusze podczas działań szczególną uwagę zwrócą na wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, czy przekroczenie dozwolonej prędkości w rejonie przejść.

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandatów nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych lub na nim czy omijanie pojazdu, którego kierowca zatrzymał się, by przepuścić pieszych, karane jest mandatem w wysokości 1500 zł. W razie recydywy, czyli kolejnego popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat od otrzymania za nie pierwszego mandatu, kara jest podwajana i wynosi 3000 zł.

Należy również pamiętać, że zbliżający się do przejścia dla pieszych kierowca ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości, jeśli jazda dotychczasowym tempem mogłaby narazić kogoś na niebezpieczeństwo. Mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości znacznie różnią się w zależności od wartości na prędkościomierzu. Minimalna stawka, za przekroczenie nie większe niż 10 km/h, to 50 zł. Maksymalnie – przy przekroczeniu większym niż o 71 km/h – zapłacić można 2500 zł. Powyżej przekroczenia o 31 km/h również działa prawo recydywy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Mundurowi reagować będą także na wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego" – powiedziała PAP st. sierż. Justyna Chabowska. Policjantka dodała, że do najczęstszych błędów popełnianych przez pieszych zaliczyć można przechodzenie i przebieganie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym oraz przebieganie i przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony. Mandaty zamykają się tu w kwotach 50-100 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)