Trzymasz nogę na sprzęgle w czasie jazdy? Tak narażasz się na drogie naprawy

Poradniki i mechanikaTrzymasz nogę na sprzęgle w czasie jazdy? Tak narażasz się na drogie naprawy01.09.2020 15:08
Problemy ze sprzęgłem nie pojawią się od razu, co utrudnia wykrycie awarii.
Problemy ze sprzęgłem nie pojawią się od razu, co utrudnia wykrycie awarii.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński

Lenistwo, przyzwyczajenie czy po prostu błąd niezauważony jeszcze podczas nauki jazdy – tak można tłumaczyć jazdę z nogą opartą na sprzęgle. Podobnie jest z wciskaniem pedału podczas postoju na światłach. Lepiej się tego oduczyć, bo w dłuższym czasie może to skończyć się uszkodzeniem sprzęgła i kosztowną naprawą.

W normalnych warunkach sprzęgło wytrzyma ok. 100 tys. km, zanim powoli zacznie odmawiać posłuszeństwa. Niestety, z racji powolnego zużycia kierowcy przyzwyczajają się do pierwszych oznak jego zużycia, przez co nie zauważają ich w porę. To, ile wytrzyma ten element, zależy od zachowania kierowcy.

Jak zauważa Karsten Graef z TÜV SÜD, organizacji zajmującej się kontrolą i badaniami technicznymi w Niemczech, wciskanie pedału sprzęgła podczas stania na czerwonym świetle, czyli odłączenie przepływu mocy, powoduje niepotrzebne zużycie łożyska wyciskowego i docisku sprzęgła. Podobnego zdania są polscy mechanicy.

  • Przy wciśniętym pedale sprzęgła elementy poddawane są zwiększonemu ciśnieniu - tłumaczy Adam Lehnort, ekspert firmy ProfiAuto. Zauważa on jednak ciekawą zależność i uspokaja kierowców. - Problem polega na tym, że biorąc pod uwagę cały zespół sprzęgła w okresie jego eksploatacji, są to wartości na tyle znikome, że nie należałoby się aż tak bardzo przejmować tym, czy mamy wciśnięty pedał sprzęgła na postoju, czy nie – dodaje.

Najbardziej zabójcze dla sprzęgła jest inne zachowanie. - Niewątpliwie na kondycję sprzęgła w większym stopniu wpływa jazda na tzw. półsprzęgle, trzymanie nogi w gotowości czy strzelanie ze sprzęgła, czyli podkręcenie silnika na wysokie obroty i szybkie puszczenie pedału sprzęgła - informuje Lehnort.

Po czym poznać, że uszkodziliśmy sprzęgło?

Jeżeli przyłapujemy się na tym, że trzymamy lewą nogę na sprzęgle podczas jazdy, warto wsłuchać się w pracę układu. To właśnie za głośną pracę sprzęgła odpowiada wysprzęglik, najczęściej zespolony z łożyskiem wyciskowym. Zazwyczaj hałas słychać podczas zmiany biegów. Gdy można go rozróżnić od dźwięku silnika, mamy duży powód do niepokoju. Konieczne będzie rozłączenie silnika i skrzyni biegów, więc naprawa nie będzie należała do tanich.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)