Trzeci pas na A4. Wiemy, kiedy ruszy budowa

Trzeci pas na A4. Wiemy, kiedy ruszy budowa10.08.2021 11:59
Trzeci pas ma usprawnić poruszanie się autostradą A4.
Trzeci pas ma usprawnić poruszanie się autostradą A4.
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA

Zgodnie z wcześniejszymi komunikatami GDDKiA autostrada A4 w przyszłości stanie się drogą 3-pasmową. Rozpoczęcie budowy jest jednak uzależnione od innych, powiązanych inwestycji, w tym od budowy północnej obwodnicy Krakowa. Jeśli te zakończą się zgodnie z planem, prace nad trzecim pasem wystartują już w 2025 roku.

Autostrada A4 jest nie tylko najdłuższą, ale i najbardziej obleganą trasą szybkiego ruchu w Polsce. 667-kilometrowy odcinek łączący zachodnią i wschodnią granicę państwa w przyszłości ma zyskać trzeci pas, choć nie na całej długości. Wstępnie mowa o odcinku od Tarnowa do węzła Krzyżowa na Dolnym Śląsku. Obie lokalizacje dzieli około 400 km, co oznacza, że inwestycja będzie kosztowna i czasochłonna. Kiedy możemy liczyć na jej rozpoczęcie?

Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA rzucił nieco światła na sprawę, wypowiadając się na antenie Radia Kraków. Przyznał, że start budowy trzeciego pasa na A4 jest uzależniony od pobocznych inwestycji związanych z tą trasą. Mowa m.in. o budowie północnej obwodnicy Krakowa i drogi S7 na odcinku Kraków — granica województwa świętokrzyskiego.

"Będziemy mogli wtedy ten ruch przerzucić na północ Krakowa, odciążając południe i ruszyć tam z robotami, myślę, że już po 2025 roku" - mówił Tomasz Pałasiński. Najbliższe 4 lata zostaną natomiast wykorzystane na stworzenie projektu i przygotowanie dokumentacji.

Warto wspomnieć, że poza trzecim pasem na autostradzie A4 powstaną także nowe węzły — Kraków Balice i Kraków Południe. Jeśli przewidywania dyrektora się sprawdzą, wszystkie prace powinny zakończyć się maksymalnie w 2030 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)