Tragiczny wypadek na ul. Sokratesa. Kierowca został skazany

Tragiczny wypadek na ul. Sokratesa. Kierowca został skazany

Po tym tragicznym wypadku na nowo rozgorzała dyskusja nt. bezpieczeństwa pieszych
Po tym tragicznym wypadku na nowo rozgorzała dyskusja nt. bezpieczeństwa pieszych
Źródło zdjęć: © fot. WP / East News
Mateusz Lubczański
22.11.2021 08:51, aktualizacja: 14.03.2023 14:18

7 lat i 10 miesięcy więzienia. Taką karę wyznaczył Sąd Okręgowy w Warszawie Krystianowi O., który w 2019 roku na ul. Sokratesa zabił na pasach pieszego. Sąd ostatecznie nie przychylił się jednak do wniosku prokuratury i zmienił kwalifikację czynu.

To finał jednej z najgłośniejszych spraw ostatnich lat. 20 października 2019 roku na przejściu dla pieszych na ul. Sokratesa w Warszawie Krystian O. śmiertelnie potrącił na pasach mężczyznę, który zdążył jeszcze odepchnąć swoją rodzinę. Prokuratura wnioskowała, by Krystian O. odpowiadał za zabójstwo z zamiarem ewentualnym. Sąd zmienił jednak kwalifikację czynu na spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Ostatecznie kierowca usłyszał wyrok 7 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Biegli stwierdzili, że Krystian O. przekroczył dopuszczalną prędkość o 86 km/h w terenie zabudowanym. Zaczął hamować 2 sekundy przed zderzeniem. Twierdzi, że został oślepiony przez świecące słońce. Prokuratura zauważyła, że samochód miał przekładaną kierownicę i był w stanie, który nie pozwalał na dopuszczenie go do ruchu.

Jak informuje PAP, wyrok sąd uzasadnił tym, że zebrane w sprawie dowody świadczą o rażącym naruszeniu prawa, jednak już nie o tym, że Krystian O. godził się na pozbawienie kogoś życia. "Krystian O. podjął manewr hamowania, jeszcze zanim zobaczył mężczyznę na przejściu" - podkreślono.

Warto przypomnieć również podobną sprawę ze Stanów Zjednoczonych. 18-letni Cameron Herrin, ścigając się fordem mustangiem po Tampie na Florydzie, wjechał w matkę z dzieckiem. Jechał z prędkością 160 km/h. Cameron sądzony był jako dorosły i dostał wyrok 24 lat więzienia. Kierowca drugiego auta został skazany na 6 lat pozbawienia wolności i 15 lat w zawieszeniu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)