To koniec "PO". Stolica Wielkopolski zmienia tablice rejestracyjne

To koniec "PO". Stolica Wielkopolski zmienia tablice rejestracyjne

Nowe tablice trafiły już do kilkuset kierowców
Nowe tablice trafiły już do kilkuset kierowców
Źródło zdjęć: © facebook / Miasto Poznań
Aleksander Ruciński
29.07.2022 07:13, aktualizacja: 13.03.2023 16:26

Urzędy w Poznaniu oficjalnie rozpoczęły wydawanie kierowcom nowych tablic rejestracyjnych ze zmienionym oznaczeniem literowym. Dotychczasowe, "PO", doczekało się 1,23 mln sztuk, wyczerpując liczbę dostępnych kombinacji.

Nowym przedrostkiem obowiązującym na poznańskich tablicach jest "PY". Jak informują przedstawiciele miasta, tablice są dostępne w dwóch kolorach - białym dla samochodów spalinowych i zielonym dla aut elektrycznych.

Jeśli chodzi o te pierwsze, kierowcom wydano już kilkaset sztuk. W przypadku elektryków, urzędy wciąż dysponują zapasem starych oznaczeń. Nowe, łącznie z otwierającym egzemplarzem PY 00001 są jednak do wzięcia.

"Ze względu na zapas zielonych tablic o oznaczeniach PO, egzemplarz o numerach PY 00001 nadal jest "do wzięcia". Kto z Was będzie tym szczęśliwcem?" - czytamy na społecznościowym profilu Miasta Poznania.

Co ciekawe, nowe tablice cieszą się sporą popularnością. Do tego stopnia, że niektórzy petenci podobno przesuwali terminy rejestracji, tylko po to, by załapać się na zmienione oznaczenia. Warto jednak wspomnieć, że nie wszyscy muszą korzystać z nowych tablic.

W lutym 2022 roku zniesiono bowiem obowiązek zmiany tablic rejestracyjnych na nowe przy przerejestrowaniu pojazdu. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić kierowcom sporo pieniędzy, a urzędom pracy. Powinno też przełożyć się na dłuższą dostępność puli numerów. Można więc przypuszczać, że oznaczenie "PY" zawita na dłużej na poznańskich tablicach dłużej niż "PO" wykorzystywane od początku istnienia białych tablic w Polsce, czyli od 1 maja 2000 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)