Opel Meriva 2 generacji

Generacja
Opel Meriva 2 generacji
Opel Meriva 2 generacji - test i recenzja

Opel Meriva B

Meriva B została pokazana na salonie samochodowym w Genewie w 2010 roku. W połowie roku trafiła do produkcji. Samochód jest wytwarzany w Hiszpanii. W Wielkiej Brytanii Merivę można nabyć pod marką Vauxhall.

Bazująca na Oplu Corsie C Meriva drugiej generacji zdecydowanie różni się wyglądem od poprzednika. Nowy wóz kontynuuje linię zapoczątkowaną przez Opla Insignię i Astrę J. Samochód ma obłe kształty poprzecinane w różnych miejscach ostrymi liniami. Z przodu charakterystyczną cechą są światła o dość skomplikowanym kształcie. Z kolei z boku obserwator zauważy ciekawie poprowadzoną dolną linię okien.

Największym jednak zaskoczeniem będą znajdujące się blisko siebie klamki drzwi przednich i tylnych. Sugeruje to rozwiązanie, w którym tylne drzwi otwierają się w przeciwną stronę niż przednie (tzw. pod wiatr). I tak rzeczywiście jest. To rozwiązanie Meriva przejęła z prezentowanego wcześniej konceptu. Ze względów bezpieczeństwa producent zamontował słupek między drzwiami. Tylne drzwi otwierają się pod kątem aż 85o, dzięki czemu ułatwiają wsiadanie na tylną kanapę. Co więcej, są ewentualną ochroną dla wsiadającego dziecka, by nie wybiegło za samochód.

Wnętrze Merivy to pokaz systemów Flex. Dzięki nim możliwa jest dość duża swoboda w aranżacji wnętrza. Fotele auta są twarde, ale wygodne i nie męczą podróżujących nawet na długich trasach. Dzięki wysokiemu ustawieniu siedzisk widoczność ze środka jest bardzo dobra, a udało się też wygospodarować dużo miejsca dla każdego pasażera. Pozycja przypominająca siedzenie na domowym krześle wymaga mniej miejsca na nogi, co daje wrażenie przestronności w kabinie.

Deska rozdzielcza Merivy to połączenie kokpitów Insignii i Astry oraz nowych pomysłów. Co prawda tworzywa wykorzystane do obicia wnętrza są dość twarde, ale przyjemne w dotyku. Do tego spasowano je dokładnie, więc nic we wnętrzu nie skrzypi.

Meriva już w podstawowej wersji jest wyposażona w poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, ABS, ESP i TCS. Te elementy w połączeniu z nowoczesną konstrukcją czynią samochód bardzo bezpiecznym. W czołowym teście zderzeniowym przeprowadzonym przez Euro NCAP Meriva B osiągnęła maksymalny wynik pięciu gwiazdek.

W wyposażeniu dodatkowym tego wozu znajdują się takie elementy, jak panoramiczny szklany dach, klimatyzacja czy boczne poduszki powietrzne.

W Merivie B montowane są cztery silniki, wśród których dwa są benzynowe.
Podstawowym motorem jest 1,4-litrowiec o mocy 100 KM. Oprócz niego dostępny jest drugi 1,4-litrowy motor w trzech konfiguracjach. W dwóch z nich nazywany jest on EcoFLEX, z czego w jednej przystosowany do spalania gazu propan-butan. W obu moc maksymalna jednostki wynosi 120 KM, a maksymalny moment obrotowy 175 KM. W trzeciej wersji silnik nazywa się po prostu 1.4 i ma moc 140 KM oraz moment obrotowy 200 Nm. Ta ostatnia odmiana jest sprzęgana z 6-biegową, manualną skrzynią biegów (pozostałe z 5-biegową) i pozwala osiągnąć prędkość 196 km/h.

Mniejszy z turbodiesli ma objętość skokową 1,3 l i wyposażony jest w bezpośredni wtrysk paliwa, doładowanie i międzystopniową chłodnicę powietrza doładowującego. Rozwija on moc 95 KM i pozwala na rozpędzenie Merivy do zaledwie 168 km/h. Za to jego spalanie oscyluje (wg katalogów) na poziomie 4,5 l/100 km. Większy motor spalający olej napędowy ma objętość skokową 1,7 l i również jest wyposażony w te same elementy co silnik 1,3-litrowy. Występuje on w trzech wersjach mocy: 100 KM, 110 KM i 130 KM. Ta ostatnia gwarantuje małemu Oplowi najlepsze osiągi ze wszystkich silników. Auto osiąga 196 km/h prędkości maksymalnej, a do 100 km/h przyspiesza w 9,9 s.
Do wad samochodu klienci zaliczają niską ekonomikę niektórych silników oraz stosunek jakości do ceny. Zaletami są duża przestrzeń we wnętrzu i możliwość jej aranżacji, a także dynamiczne jednostki napędowe.

4.62
Ocena na postawie 53 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaOpel
ModelOpel Meriva
Produkcja od2010
Produkcja do2014

Wybrane wersje Opel Meriva 2 generacji

Inne generacje Opel Meriva

Inne modele Opel

Oceny użytkowników (4)

Opel Meriva 2 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie