Sprawdź samochód online przed zakupem. Nowe narzędzie już dostępne.

Land Rover Freelander 1 generacji

Generacja
Land Rover Freelander 1 generacji

Land Rover Freelander I to samochód wykorzystywany głównie do jazdy po wymagającym terenie, produkowany od 1997 roku w zakładach zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii. Auto powstało na 50-lecie istnienia marki Land Rover i poszerzyło niewielką listę oferowanych w tamtym czasie kompaktowych crossoverów. Do głównych konkurentów Freelandera I zaliczamy Hondę CR-V oraz Toyotę RAV-4.

W zakresie stylistyki Land Rover Freelander I upodobnił się do modeli Range Rover. Nadwozie zostało wyposażone w tylne koło na klapie bagażnika oraz kilka innych akcentów charakteryzujących auto terenowe z prawdziwego zdarzenia. Taki zabieg nadał Freelanderowi muskularny i zdecydowany wygląd. Freelander I nie oferuje jednak nawet zbliżonych do większych braci właściwości jezdnych w terenie, co nie oznacza, że nie poradzi sobie na bezdrożach. Nie ma mowy o pokonywaniu tych samych ścieżek, które przejedzie się legendarnym Defenderem, ale też nie to było głównym zamierzeniem inżynierów Land Rovera podczas konstruowania tego modelu. Land Rover Freelander I ma być praktycznym samochodem, który bezstresowo dojedzie na działkę w środku lasu i jednocześnie zapewni komfortowe warunki podróżowania przy autostradowych prędkościach.

Land Rover Freelander I oferowany jest w dwóch wersjach nadwozia: jako 3-drzwiowy kompaktowy SUV lub 5-drzwiowy SUV. Model 3-drzwiowy dostępny był w wersjach wyposażenia E, S, SE, Sport i Sport Premium, a 5-drzwiowy wariant występował dodatkowo w wersji HSE. Model z trojgiem drzwi był standardowo wyposażony w otwierany dach, wykonany z miękkiego lub twardego tworzywa.

Do zalet Land Rovera Freelandera I można zaliczyć przestronność oraz pojemność bagażnika, która wynosi 370 l, a po złożeniu tylnej kanapy 1315 l.

Pod maską Freelandera pierwszej generacji można znaleźć kilka jednostek benzynowych oraz wysokoprężnych. Lista silników napędzanych benzyną obejmuje wariant o pojemności 1,8 l i mocy 120 KM, który spala średnio około 11,5 l/100 km. Dla nieco bardziej wymagających producent przewidział opcję montażu 6-cylindrowego motoru o pojemności 2,5 l i mocy 177 KM.

Warto także zwrócić uwagę na dwa warianty wysokoprężne. Pierwszym z nich jest opracowany przez BMW silnik TD4 o pojemności 2,0, który generuje 112 KM. Dla najmniej wymagających i jednocześnie najbardziej oszczędnych przewidziano motor o pojemności 2,0 i mocy 98 KM. Oba silniki charakteryzują się niskim zużyciem paliwa, ale o dynamicznej jeździe można zapomnieć.

Land Rover Freelander I oferowany był na początku wyłącznie z przekładniami manualnymi, ale rosnąca popularność automatów niejako zmusiła producenta do wprowadzenia automatycznego wariantu, który z jednostką V6 współpracował w standardzie.

Główną bolączką Freelandera pierwszej generacji jest jego awaryjność. Producent często wzywał swoich klientów do serwisu z powodu wadliwych części. Problemy dotyczyły m.in. zawieszenia, instalacji elektrycznej oraz układu hamulcowego. Mimo to Land Rover Freelander I od 1997 roku do 2002 roku był w Europie najlepiej sprzedającym się modelem z napędem na cztery koła.

Następcą Land Rovera Freelandera I jest Land Rover Freelander II, który zadebiutował podczas targów motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii w 2006 roku i jest produkowany do dziś.

Plusy:
+ przestronność oraz pojemność bagażnika
+ dobre właściwości jezdne w terenie
+ ekonomiczność silników Diesla
Minusy:
- wysoka awaryjność, która obejmuje wiele podzespołów
- układ kierowniczy
- smutne wnętrze
- paliwożerne jednostki benzynowa
- bardzo słabe osiągi wariantów wysokoprężnych

4.08
Ocena na postawie 64 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaLand Rover
ModelLand Rover Freelander
Produkcja od1998
Produkcja do2006

Wybrane wersje Land Rover Freelander 1 generacji

Inne generacje Land Rover Freelander

Inne modele Land Rover

Oceny użytkowników (26)

Przejdź do strony: 1 2

Land Rover Freelander 1 generacji: newsy, testy i recenzje

Tadeusz Jelec o pierwszym elektrycznym aucie polskiej produkcji

Nowy Land Rover Defender: na razie kupisz go tylko z Lego

... Na nowego Land Rovera Defendera będziemy musieli jeszcze długo czekać. Pojawi się na rynku dopiero w 2020 roku. Jednak już teraz można mieć zestaw z Lego. ... Firma Lego wraz z Land Roverem zaprezentowała nowy zestaw z serii Technic, z którego ...

10 miesięcy temu

Nowy Land Rover Defender otrzyma pneumatyczne zawieszenie

... Land Rover Defender to jedna z największych legend motoryzacji. Pierwsza generacja była produkowana przez kilka dekad, a już niebawem doczekamy się jej następcy. Do premiery pozostało niewiele czasu i choć auto nie zadebiutowało jeszcze ...

12 miesięcy temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie