Dodge Durango 2 generacji

Generacja
Dodge Durango 2 generacji

Druga generacja SUV-a amerykańskiego producenta jest technologicznie lepsza i większa od swojego poprzednika. Jednak zawsze musi być jakieś ale. W przypadku drugiego Durango, spokrewnionego z modelem Dakota i czerpiącego z Dodge’a RAM, jest to stylistyka.

Mimo że ten produkowany w latach 2003-2008 samochód oparty jest na klasycznej bryle znanej z pierwszej generacji, stracił na charakterze. Zniknęły agresywne, niemal kwadratowe nadkola. Zastąpiły je jednak nie mniej atrakcyjne, potężne, okrągłe. Jednak problem leżał głównie w stylizacji przodu. Kwadratowe światła umieszczone w przedłużeniach nadkoli wyglądają, jakby pochodziły z mniejszego samochodu. Siłą rzeczy stosunkowo mała jest także maska. Sytuację trochę ratuje potężny grill. Jednak nawet mimo to przód Durango drugiej generacji jest za mało postawny w stosunku do reszty samochodu.

Ten SUV mierzy ponad 5 m długości, a z „twarzy” wygląda na sporo mniejszego. Łagodniej prezentuje się także tył, gdzie pojawiły się lampy z podwójnym zaokrągleniem. Czy takie subtelności pasują do takiego kolosa? Rzecz gustu. Brawa za to za ich wkomponowanie i półokrągłe przetłoczenia odchodzące od nich z boku nadwozia. To naprawdę ciekawy i wart zauważenia zabieg. Może to niezbyt istotne, ale groteskowo mała w Durango II jest klapka wlewu paliwa. Ze względu na to, jak duży to samochód i jak dużo pali, powinna być ona trochę większa.

Zmiana wyglądu, która wyszła amerykańskiemu SUV-owi zdecydowanie na plus, nastąpiła w 2007 roku, kiedy to przeprowadzono facelifting. Zmodyfikowano grill, przednie lampy stały się bardziej kanciaste i podłużne, przesunięto je nieco do góry. Zrezygnowano z kontrowersyjnego pomysłu przedłużanych nadkoli, w których umieszczone były przednie reflektory. Dzięki temu maska została powiększona do słusznych już rozmiarów. Chciałoby się powiedzieć, że przód Durango drugiej generacji powinien tak wyglądać od początku produkcji. Przy okazji faceliftingu warto też wspomnieć o wprowadzonym wówczas do sprzedaży modelu Aspen, który był po prostu Durango ze znaczkiem Chryslera.

Tym, co w Dodge’u Durango najważniejsze, jest jego przestronne wnętrze. Ten kolos może przewozić pasażerów w trzech rzędach, co od razu nasuwa skojarzenie, że pasażerów może być siedmiu. Jednak Durango zabierze z powodzeniem aż osiem osób, ponieważ trzeci rząd siedzeń zawiera trzy, a nie - jak można by się spodziewać - dwa miejsca. Ilość miejsca z przodu i w drugim rzędzie jest co najmniej wystarczająca. W ostatnim rzędzie będzie trochę ciaśniej, ale tylko dla Amerykanów, co wcale nie jest równoznaczne z tym, że będą tam mogły podróżować wyłącznie dzieci. Deska rozdzielcza nie wyróżnia się niczym ani na plus, ani na minus. Jest poprawna, ale bez polotu, co wbrew pozorom wcale nie było złą decyzją Dodge’a, ponieważ trudniej było projektantom coś najzwyczajniej zepsuć. Docenić we wnętrzu trzeba za to niezłą ergonomię.

W gamie jednostek napędowych tego olbrzymiego SUV-a znajdowały się trzy silniki benzynowe. Najmniejszy rozwijał moc 218 KM z pojemności 3,7 l (V6). Wyżej w palecie stał ośmiocylindrowy motor o pojemności 4,7 l, początkowo o mocy 238 KM, pod koniec produkcji modelu już 307 KM. Na szczycie gamy tkwiło monstrum 5,7 l V8 o mocy 340 KM. Ciekawą wersją był Durango Hybrid z systemem hybrydowym powstałym przy współpracy General Motors z BMW. Hybrydowy SUV Dodge’a miał pod maską największy silnik (5,7 l V8), jednak spalał on średnio o ok. 25 % paliwa mniej niż wersja z konwencjonalnym napędem. W mieście oszczędność, wg danych producenta, mogła sięgać nawet 40 %.

Od 2011 na rynku dostępna jest już trzecia generacja Dodge’a Durango, stworzona przy współpracy z Jeepem (odpowiednik u Jeepa to Grand Cherokee). Trzeci Durango z wyglądu bardziej przypomina pierwszą niż drugą generację.

3.90
Ocena na postawie 5 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaDodge
ModelDodge Durango
Produkcja od2004
Produkcja do2009

Wybrane wersje Dodge Durango 2 generacji

Inne generacje Dodge Durango

Inne modele Dodge

Dodge Durango 2 generacji: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie