Chrysler Avenger

Model
Chrysler Avenger Zobacz 2 zdjęcia

Chrysler Avenger to nieduży miejski samochód osobowy należący do segmentu C i najczęściej występujący pod nazwą Hillman (rynek europejski). Produkowany był w latach 1970 – 1981 przez brytyjską firmę Hillman, a na rynku zastąpił przestarzały model nazwany Minx. Chrysler Avenger w latach swojej świetności na przełomie 70 był jednym z najpopularniejszych aut w Wielkiej Brytanii. Pod koniec dekady popularność ta zaczęła jednak gasnąć, głównie z powodu pojawienia się silnych konkurentów w postaci Volkswagena Golfa czy Chryslera Europe. W roku 2016 przeprowadzono badanie, które wykazało, że tylko 260 egzemplarzy Chryslera Avengera wciąż jeździ po drogach Wlk. Brytanii.

Chrysler Avenger - historia

Pierwszy projekt samochodu powstał w zespole Chryslera, który ze względu na specyfikację modelu planował stworzenie auta z przeznaczeniem na europejski rynek. Z tego względu pierwszym producentem była należąca do Chryslera, angielska firma Rootes. Między rokiem 1979, a 1981 jej obowiązki przejął PSA Peugeot Citroen, a Avengera sprzedawano pod nazwą Talbot Avenger. Ostatecznie produkcja przeniosła się z Anglii do Szkocji, a konkretnie do Linwood, małego miasta niedaleko Glasgow w Szkocji gdzie w 1981 roku została zakończona.

Chrysler Avenger – dane techniczne

W Avengerach stosowano znane ze swoich wysokich osiągów silniki R4 o pojemnościach od 1,2 do 1,8 litra. Silniki obsługuje 3-biegowa automatyczna i 4-biegowa manualna skrzynia biegów, a napęd nałożony został na tylną oś. Powoduje to lepszą kontrolę nad zawieszeniem szczególnie podczas wąskich zakrętów i na trudnym, pagórkowatym terenie. Co więcej, silniki posiadają dwa gaźniki, a ich stopień sprężania wynosi ok. 9,2:1. Pozwala to z kolei na stabilną jazdę po mieście i bezpieczne pokonywanie dłuższych tras podmiejskich bez potrzeby regulacji zawieszenia. Przy ekonomicznej jeździe mieszanej Avenger spala tylko 9,2 l/100 km, co na trasie potrafi spaść do ok. 7 l/100 km. To bardzo dobry wynik zważywszy na fakt, że auto produkowane było w latach 70 i nie było wyposażone w nowoczesne technologie kontrolujące zużycie paliwa.

Chrysler Avenger - osiągi

Avenger napędzany silnikiem '70 R4 1,2 do 80 km/h rozpędza się w 13 sekund, a jego prędkość maksymalna wynosi 130 km/h. Wyposażony w drugi silnik '75 R4 1,6 do 80 km/h potrzebuje już tylko 8,2 sekundy, a prędkość maksymalna wzrasta do 154 km/h.

Chrysler Avenger – wymiary

Chrysler Avenger ma 4102 mm długości, 1588 mm szerokości i 1422 mm wysokości. Jego masa całkowita wynosi 830 kg, a rozstaw osi zawiera się w 2490 mm. Zbiornik paliwa Chryslera Avengera mieści 45 litrów paliwa.

Chrysler Avenger – rajdy

Chrysler Avenger odniósł duży sukces na torach wyścigowych. Po występach w prestiżowym rajdzie British Touring Car Championship, 4-drzwiowa wersja nazwana Avenger Tiger weszła do wąskiego grona tzw. aut klasycznych. Ponadto największe sportowe sukcesy Avenger święcił w latach 1974 – 1977. To wtedy Bernard Unett prowadząc Chryslery Avengery, wygrał wspomniany British Touring Car Championship aż trzy razy (1974, 1976, 1977). Kolejny sukces w historii modelu dołożył Bernard Unett, który będąc kierowcą teamu Avenger, wygrał British Group 1 Rally Championship w 1975 i 1976 roku.

3.66
Ocena na postawie 45 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChrysler
TypSamochód osobowy
SegmentC

Inne modele Chrysler

C - Inne modele

Chrysler Avenger: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie