Sprawdź samochód online przed zakupem. Nowe narzędzie już dostępne.

Ford Torino

Model
Ford Torino Zobacz 3 zdjęcia

Ford Torino to dość nietypowy model, który nie dawał się łatwo zaszufladkować. Według kryteriów amerykańskich zaliczał się on do samochodów klasy średniej. Natomiast zgodnie ze standardami europejskimi Ford Torino początkowo należał do segmentu D, a następnie "awansował" do segmentu E, czyli został przydzielony do kategorii znajdującej się pomiędzy autami klasy średniej oraz premium.

Ford Torino – najważniejsze informacje

Produkcja Forda Torino ruszyła w 1968 roku i trwała przez 8 lat, do 1976 roku. Fabryki, z których wyjeżdżały nowe egzemplarze Forda Torino, mieściły się jedynie w Ameryce Północnej. W Stanach Zjednoczonych były ulokowane aż cztery z nich, a najważniejsza mieściła się w Atlancie. Poza tym jeden zakład, w którym produkowano Forda Torino, znajdował się w Kanadzie, w miejscowości Oakville.

Poprzednikiem modelu Torino był Ford Fairlane. Ford Torino to zresztą unowocześniona i powiększona wersja tego samochodu. Co ciekawe Ford Fairlane był sprzedawany jeszcze 2 lata po wprowadzeniu na rynek motoryzacyjny Forda Torino, przez co Torino uchodził na początku za bardziej autonomiczną pochodną Fairlane'a.

Tymczasem w 1970 roku stało się dokładnie odwrotnie – to Fairlane stał się wersją Forda Torino. Jednak już rok później Ford całkowicie zrezygnował z używania nazwy "Fairlane" w stosunku do jakiegokolwiek modelu czy wersji, w związku z czym Ford Torino stał się jedynym przedstawicielem tej firmy wśród samochodów klasy średniej.

Mimo to Ford Torino miał swojego "brata bliźniaka" w rodzinie aut klasy średniej. Był nim Mercury Montego, który poza nazwą niewiele różnił się od Forda Torino. Stworzenie takiego samochodu nie było jednak żadnym plagiatem, gdyż Mercury to firma-córka Forda.

Niestety Ford Torino miał poważne wady, przez co zachowało się naprawdę niewiele egzemplarzy tego auta. Główną bolączką właścicieli Fordów Torino była rdza, która atakowała zarówno podwozie, jak i nadwozie samochodu.

Co ciekawe najwięcej zardzewiałych Fordów Torino było w tych stanach USA, gdzie ze względu na srogie zimy drogi posypywano solą. Sól drogowa działała na Fordy Torino tak niekorzystnie, że potrafiły one rdzewieć już w ciągu pierwszych 5 lat po zakupie.

Co gorsze karoseria Fordów Torino nie była łatwą powierzchnią do malowania, dlatego nawet usunięcie rdzy nie gwarantowało, że samochód po lakierowaniu będzie wyglądać jak nowy. To spowodowało, że używane Fordy Torino fatalnie radziły sobie na rynku wtórnym, bo zwyczajnie brakowało na nie chętnych.

Zmiany w Fordzie Torino

Mimo że Ford Torino nie był podzielony na generacje w sensie ścisłym, to jak każdy samochód dłużej obecny na rynku przechodził mniejsze i większe modyfikacje.

Największa rewolucja miała miejsce w 1972 roku, gdy samochód doczekał się nowej wersji o nazwie Ford Gran Torino. Co ciekawe nowa odsłona Forda Torino była wzorowana na... butelce coli. Chodziło o design Forda Gran Torino, który pomimo szerokiej maski oraz bagażnika miał charakterystyczne wcięcie pośrodku. To sprawiało, że jak na lata 70. Ford Gran Torino wyglądał bardzo nowocześnie.

Ogromną zmianą było też wprowadzenie do Forda Gran Torino dużej maskownicy wyraźnie oddzielonej od przednich świateł, w których zastosowano z kolei chromowane, srebrne obramowanie.

Nieco poważniejsze korekty Ford Torino przeszedł jeszcze tylko raz, w 1974 roku. Z powodu zmiany w przepisach drogowych kompletnie przeprojektowano tylny zderzak Forda Torino, który zyskał większe wymiary i wagę. Poza tym jeszcze bardziej rozrósł się grill Forda Gran Torino.

Natomiast w dwóch ostatnich rocznikach Forda Torino, czyli 1975 i 1976, postanowiono montować jedynie automatyczną skrzynię biegów z 3 przełożeniami. Wcześniej w Fordzie Torino były dwa rodzaje przekładni: manualna i automatyczna.

Nadwozie Forda Torino

Najpopularniejszymi typami nadwozia w Fordzie Torino był 4-drzwiowy sedan i 2-drzwiowy hardtop. Zwłaszcza Ford Torino typu hardtop był bardzo pomysłowym samochodem, gdyż "hardtop" to określenie lekkiej, zdejmowanej konstrukcji stanowiącej zadaszenie auta. Dzięki temu rozwiązaniu Ford Torino mógł w ciepłe dni służyć jako kabriolet, a w razie gorszej pogody chronić kierowcę i pasażerów.

Wyróżniającą się wersją tego modelu był też 2-drzwiowy Ford Torino fastback. Fastbacki charakteryzują się wizualnie wydłużonym tyłem, co jest spowodowane łagodnie opadającym dachem i tylną szybą tych aut.

Poza tym Ford Torino był dostępny jako typowy, 2-drzwiowy kabriolet, a także 2-drzwiowy sedan i 4-drzwiowe kombi.

Silnik Forda Torino

Jeśli chodzi o silnik Forda Torino, to niektóre egzemplarze tego modelu zostały wyposażone w potężne, 7-litrowe jednostki napędowe z serii "Cobra-Jet". Tego typu wariacje Forda Torino były klasyfikowane jako "muscle cars", czyli samochody charakteryzujące się m.in. doskonałym przyspieszeniem i wysoką prędkością maksymalną.

Oczywiście Ford Torino trafiał też do salonów w wersjach z mniejszymi silnikami, jednak na próżno szukać wśród nich ekonomicznych jednostek napędowych o niewielkiej pojemności i bardzo dobrych wynikach spalania. Silniki montowane w Fordzie Torino tak czy inaczej uchodziły bowiem za duże - najmniejszy z nich miał pojemność 4,1 l. Nieznacznym wyjątkiem był Ford Torino z pierwszych lat produkcji, który posiadał 6-cylindrowy silnik o pojemności 3,3 l.

Ford Torino w wyścigach NASCAR

Co ciekawe egzemplarze Forda Torino z 7-litrowym silnikiem przydały amerykańskiej firmie, gdy ta robiła przymiarki do wystawienia swojego samochodu w słynnych wyścigach NASCAR. W efekcie powstał Ford Torino Tadallega, w którym wykorzystano nadwozie typu fastback. Ford Torino Tadallega zdominował zawody NASCAR na długi czas, choć miał godnego rywala, którym był Dodge Charger 500.

Kolejnym modelem, który Ford chciał wystawić do udziału w wyścigach NASCAR, był Torino King Cobra. Jednak organizacja NASCAR zmieniła w tamtym czasie zasady dotyczące homologacji, według których dopuszczone do zawodów miały zostać tylko auta produkowane w liczbie co najmniej 3 tys. sztuk. Ponieważ Ford nie zamierzał produkować samochodu Torino King Cobra na taką skalę, porzucił swoje plany dotyczące tego modelu. Wskutek tego powstały tylko 3 prototypy Forda Torino King Cobra.

Ford Torino – ciekawostki

Nazwa Forda Torino wzięła się od miasta Turyn, którego włoska nazwa to właśnie "Torino". Turyn uchodzi za "włoskie Detroit", bo w tym mieście powstaje wiele modeli samochodów, dlatego Ford postanowił na jego część nazwać tak jeden ze swoich modeli. Co ciekawe nazwa "Torino" była początkowo przymierzana do samochodu, który ostatecznie został ochrzczony Fordem Mustangiem.

Model Torino był promowany nie tylko przez firmę Ford. Auto zasłynęło m.in. dzięki filmowi "Gran Torino", w którym poruszał się nim sam Clint Eastwood grający główną rolę. Ford Torino pojawił się też w jednej z części filmu "Szybcy i wściekli". Jednak po raz pierwszy Ford Torino ukazał się na ekranie już w latach 70., w serialu "Starsky & Hutch", który przyniósł mu natychmiastowy rozgłos, przez co ceny auta w okresie 1974-76 znacznie wzrosły.

3.91
Ocena na postawie 45 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaFord
TypSamochód osobowy
SegmentE

Inne modele Ford

E - Inne modele

Ford Torino: newsy, testy i recenzje

Nowy Ford Puma. Nie bój się zmiany na lepsze

... pozorom te najbardziej oczywiste różnice pomiędzy Fordem Puma, jakiego pamiętamy, a tym, który właśnie wjechał do salonów sprzedaży, wcale nie są najważniejsze! ... ^^^Od starej Pumy Ford odcina się grubą kreską, więc to ostatni moment, w którym ...

3 tygodnie temu

Ford przekonuje, że ich nowe filtry zabezpieczają przed wirusami

... Ford rozszerza ofertę na filtry kabinowe, które mają zabezpieczać m.in. przed koronawirusami. Można je zamontować w ramach organizowanej obecnie Akcji Klimatyzacji Dezynfekcji Pro. ... , zapachem spalin, pyłkami oraz agresywnymi gazami niż ...

miesiąc temu

Koronawirus w Fordzie. Niemieccy pracownicy wysłani na kwarantannę

... U jednej z osób zatrudnionych w centrum rozwojowym Forda niedaleko Kolonii zdiagnozowano koronawirusa. Władze marki podjęły decyzję o objęciu kwarantanną pracowników, którzy mieli najbliższy kontakt z zarażonym. ... News Europe. 36738 Ford ...

3 miesiące temu

Ford stworzy samochód do e-sportu. Pomogą mu w tym gracze

... Ford coraz mocniej angażuje się w wirtualne wyścigi. Amerykańska marka w ubiegłym roku założyła swój pierwszy zespół Fordzilla, a teraz pracuje nad pojazdem dedykowanym do e-sportowych zawodów. Auto będzie wspólnym dziełem specjalistów Forda, ...

3 miesiące temu

Legendarny Ford RS200 trafi na aukcję. Jest praktycznie nowy

... RS200 to jeden z najbardziej pożądanych Fordów w historii. Świetnie zachowany egzemplarz, który jak dotąd przejechał niecałe 2 tysiące kilometrów, może być dobrą inwestycją. Chętni, by się o tym przekonać, powinni zainteresować się brytyjską ...

4 miesiące temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie