Smart Roadster

Model
Smart Roadster Zobacz 6 zdjęć

Roadster to sportowy model firmy Smart GmbH produkowany w latach 2003-2005. Firma Smart została założona przez koncern Daimler oraz producenta zegarków – Swatch.

Po tym jak zaczęła rosnąć sprzedaż modelu Fortwo (znany tez jako City), firma Smart postanowiła wdrożyć do produkcji mały sportowy samochód dostępny z nadwoziem roadster i coupé. Choć Roadster był dłuższy o prawie metr od Fortwo pierwszej generacji, to i tak zaliczał się do aut bardzo małych, bo miał zaledwie 3,4 m.

Przy projektowaniu tego zgrabnego autka konstruktorzy przyjęli podobne założenia jak w przypadku Fortwo, a więc postanowili, że Roadster będzie mógł przewieźć dwie osoby, a silnik znajdzie się w jego tylnej części.

Niewielkie nadwozie o dynamicznych liniach z pewnością spodoba się miłośnikom sportowych samochodów. Charakterystyczne dla tego wozu są wystające przednie błotniki oraz płasko biegnąca za plecami kierowcy klapa silnika w odmianie Roadster, a także duża szyba w tylnej części w modelu Roadster Coupé.

Smart Roadster nie zapewniał zbyt dużej ilości miejsca dla podróżujących nim osób (odczuwalny był przede wszystkim brak przestrzeni nad głowami). Fotele jednak, mimo że dla niektórych trochę za wąskie, były komfortowe. Materiały użyte do wykończenia wnętrza były nie najgorszej jakości, jednak maty wygłuszające były dużo słabsze i do wnętrza Smarta dostawały się dźwięki silnika. Pewną wadą tego wozu była też nienajlepsza widoczność do tyłu.

Smart Roadster występował tylko z jednym silnikiem budowanym w trzech konfiguracjach. Jednostka napędowa miała trzy cylindry ustawione w rzędzie o objętości skokowej 0,7 l. Oznaczony symbolem M160 E 7 AL motor w każdej wersji miał turbosprężarkę.

Najsłabsza odmiana charakteryzowała się mocą maksymalną 61 KM i momentem obrotowym 95 Nm dostępnym w zakresie od 2000 do 4000 obr./min. W mocniejszej wersji jednostka napędowa rozwijała moc 82 KM i moment obrotowy 110 Nm. 61-konny motor dostępny był tylko ze Smartem z nadwoziem roadster.

W najmocniejszej konfiguracji Brabus serce Smarta miało moc 101 KM i maksymalny moment obrotowy 130 Nm. Wersja roadster, dzięki temu silnikowi, osiągała prędkość 190 km/h, a Roadster Coupé rozwijał prędkość 195 km/h. Moc z silnika przekazywana była na tylne koła za pomocą manualnej, zautomatyzowanej skrzyni biegów o sześciu przełożeniach.

Do zalet samochodu użytkownicy zaliczali precyzyjny układ jezdny oraz nie najgorszą ekonomikę silnika (niezależnie od wersji).

W 2003 roku tuner Mercedesa – firma Brabus – zaprezentowała prototyp Smarta Roadster z 6-cylindrowym widlastym silnikiem, będącym połączeniem dwóch jednostek R3 stosowanych w seryjnym samochodzie. Jednostka napędowa rozwijała moc 218 KM, co pozwalało rozpędzić auto do 100 km/h w mniej niż 5 s. Ze względu na rozmiary silnika zbiornik paliwa musiał zostać przeniesiony do przodu, do przestrzeni bagażowej.

Wyprodukowano łącznie 10 takich aut, jednak nie mają one homologacji do poruszania się po drogach Niemiec.

Po wyprodukowaniu ponad 10 tys. sztuk okazało się, że nadwozie samochodu jest nieszczelne i podczas deszczu woda dostaje się do kabiny pasażerskiej. To oraz inne usterki wykryte przez producenta doprowadziło do rozpoczęcia wielkiej akcji serwisowej, która koncern Daimler kosztowała mnóstwo pieniędzy, a do tego spowodowała utrudnienia w produkcji kolejnych egzemplarzy.

Trzeba zauważyć, że naprawa każdego z wadliwych egzemplarzy kosztowała aż 3 tys. euro, co przy cenie nowego wozu wynoszącej około 14 tys. euro jest sumą niemałą. Poważne problemy z Roadsterem odbiły się także na całej akcji marketingowej, co skłoniło firmę Smart do zakończenia produkcji po wytworzeniu nieco ponad 43 tys. egzemplarzy.

W 2006 roku koncern Daimler odsprzedał prawa do tego modelu samochodu brytyjskiej firmie Project Kimber kierowanej przez Davida Jamesa.

3.73
Ocena na postawie 7 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaSmart
TypSamochód osobowy
SegmentS

Generacje Smart Roadster

Inne modele Smart

S - Inne modele

Oceny użytkowników (1)

Smart Roadster: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie