Chrysler Intrepid

Model
Chrysler Intrepid Zobacz 2 zdjęcia

Chrysler Intrepid jest średniej klasy autem osobowym produkowanym przez amerykański koncern Chrysler Corporation i jego pododdział DaimlerChrysler w latach 1992 – 2004. Model Intrepid jest wersją Dodge'a Intrepid przeznaczoną na rynek kanadyjski. Jego poprzednikiem były modele Chrysler Dynasty i Dodge Monaco, a kiedy produkcja Chryslera Interpid została zakończona, w ofercie producenta zastąpił go model Dodge Charger. W okresie sprzedaży powstały dwie generacje Chryslera Intrepid.

Chrysler Intrepid – dane techniczne

W Chryslerze Intrepid użytkownik miał do wyboru dwie jednostki napędowe. Oba silniki napędzane benzyną to słynne V6 o pojemnościach 3,3 i 3,5 litra obsługiwane przez jeden typ, 4-biegową, automatyczną skrzynię. Ciekawym rozwiązaniem w Chryslerze Intrepid było przełożenie napędu na przednią oś, przy ustawieniu jednostki napędowej również z przodu auta. Pozwalało to na obniżenie kosztów produkcji, a samo prowadzenie pojazdu nie wymagało aż takiego doświadczenia jak w większości amerykańskich modeli z napędem na tył.

Chrysler Intrepid - osiągi/spalanie

Silniki V6 niemal od początku ich wprowadzenia wykorzystywane były w autach o wysokich osiągach i wymagających dość wysoko ustawionego momentu obrotowego. Dzięki temu prędkość maksymalna Chryslera Intrepid wynosiła ok. 234 km/h, a auto potrzebowało tylko ok. 8 sekund, żeby rozpędzić się do setki. Bliską maksymalnej, prędkość 200 km/h Intrepid osiągał w niewiele ponad pół minuty. To wszystko miało bezpośrednie przełożenie na spalanie, które przy takim silniku nie mogło być niskie. W ten sposób Chrysler Intrepid potrzebował aż ok. 15 do 18 litrów na 100 km w mieście (ok. 30 l/100 km w korku) i 22 l/100 km w przypadku jazdy mieszanej. Niewiele lepiej sytuacja miała się, kiedy Chryslerem Intrepid pokonywaliśmy trasę. Samochód wciąż spalał sporo, bo ok. 10-12 l/100 km.

Chrysler Intrepid – rozmiary

Konstrukcja Chryslera Intrepid dostarczała wielu wrażeń również ze względu na spore wymiary jego nadwozia. Długość auta wynosiła ok. 5 metrów (dokładnie 5123 mm w latach 1993 – 94 i 5126 mm w latach 1995 – 97), a szerokość osiągała 1890 mm przy wysokości 1430 mm. Masa całkowita Chryslera Intrepid wynosiła natomiast ok. 1505 kg, co przekładało się na średnie przyspieszenie i nieco gorsze możliwości skrętne, szczególnie podczas trudnych warunków na drodze.

Chrysler Intrepid – rajdy

Model Intrepid znany jest fanom motoryzacji z występów w prestiżowych, amerykańskich wyścigach Nascar. Chrysler Intrepid zadebiutował w 2001 roku, co było powrotem marki do ścigania po niemal 18 latach przerwy. Niespodziewanie wyścig ten udało się wygrać, co było pierwszym zwycięstwem marki od 1977 roku i początkiem nowego rozdziału, który trwał do 2005 roku, w którym model Intrepid został ostatecznie zastąpiony przez Dodge'a Chargera.

Chrysler Intrepid – nagrody

Chrysler Intrepid został doceniony nie tylko przez samych użytkowników, ale również prasę i środowisko branżowe. Auto znalazło się na zaszczytnej liście najlepszych samochodów w latach 1993 - 1994 publikowanej przez uznany magazyn ''Car and Driver''. Druga generacja Chryslera Intrepid powtórzyła ten wyczyn w latach 1998 – 1999. Obie generacje wygrały również kategorię ''Najlepszy zakup'' wybieraną co roku przez czytelników amerykańskiego przewodnika motoryzacyjnego.

3.81
Ocena na postawie 27 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChrysler
TypSamochód osobowy
SegmentD

Inne modele Chrysler

D - Inne modele

Chrysler Intrepid: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie