Cadillac Brougham

Model
Cadillac Brougham Zobacz 3 zdjęcia

Cadillac Brougham to luksusowe auto osobowe, którego produkcja zaczęła się w 1987 r. i odbywała się w Stanach Zjednoczonych, w miastach Arlington i Detroit, aż do 1992 r.

Cadillac Brougham – najważniejsze informacje

Poprzednikiem modelu Brougham był Cadillac Fleetwood Brougham. W przypadku tego samochodu słowo "Brougham" stanowiło jedynie dopisek, po którym można było zidentyfikować jedną z wersji Cadillaca Fleetwooda. Jeszcze wcześniej nazwa "Brougham" wyróżniała bardziej luksusową odmianę Cadillaca Eldorado. Jednak w 1987 r. Brougham stał się już oddzielnym modelem, który przestał być kojarzony z Fleetwoodem czy innymi samochodami amerykańskiej marki.

Co ciekawe nazwa tego modelu Cadillaca pochodzi od nazwiska polityka, Henry'ego Broughama, który w XIX w. piastował urząd lorda kanclerza Wielkiej Brytanii.

Nadwoziem Cadillaca Broughama był 4-drzwiowy sedan, ale nie w wersji standardowej, tylko notchback. Tylna część karoserii auta była bowiem zdecydowanie skromniejszych rozmiarów niż cała jej reszta. Generalnie wymiary Cadillaca Broughama były następujące: długość – 5,61 m; rozstaw osi – 3,09 m; szerokość – 1,91 m; wysokość – 1,44 m (w przypadku egzemplarzy z lat 1987-1989) lub 1,46 m (egzemplarze z lat 1990-1992).

Firma Cadillac stworzyła także wersję modelu Brougham z myślą o bardziej wymagających klientach. Auto nosiło nazwę Cadillac Brougham d'Elegance i charakteryzowało się lepszym wyposażeniem, oraz – jak sama nazwa wskazuje – bardziej eleganckim wyglądem.

Cadillac Brougham – dane techniczne

Cadillac Brougham posiadał jeden typ napędu – na tylną oś, a za przenoszenie mocy silnika na koła odpowiadała automatyczna skrzynia biegów mająca 4 przełożenia. Jeśli chodzi o przekładnie Cadillaca Broughama, to w samochodzie tym montowano wyłącznie modele z serii Turbo-Hydramatic, konkretnie wersje TH-200-4R oraz 4L60.

Cadillac Brougham wykorzystywał jedynie duże jednostki napędowe, z których najmniejsza miała 5-litrową pojemność i 140 koni mechanicznych (KM) mocy. Największy był natomiast motor o pojemności 5.7 l i mocy od 175 do 185 KM. Wszystkie jednostki napędowe Cadillaca Broughama charakteryzowały się widlastym układem i miały 8 cylindrów (V8).

Spalanie Cadillaca Broughama w cyklu mieszanym wynosiło od 12 do 13 l na 100-kilometrowym dystansie.

Cadillac Brougham - facelifting

W 1990 r. zaprezentowany został Cadillac Brougham po faceliftingu. Zmiany w aucie były koniecznie ze względu na działania konkurencji, a konkretnie modernizację modelu Lincoln Town Car.

W efekcie Cadillac Brougham uzyskał kompletnie przestylizowane przednie reflektory, które stały się bardziej jednolite - nie składały się już z kilku lamp umieszczonych obok siebie. Po faceliftingu nowocześniej zaczęły też wyglądać tylne światła Cadillaca Broughama; poza tym zmiany objęły listwy zderzakowe auta i wygląd deski rozdzielczej.

4.04
Ocena na postawie 27 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaCadillac
TypSamochód osobowy
SegmentF

Generacje Cadillac Brougham

Inne modele Cadillac

F - Inne modele

Cadillac Brougham: newsy, testy i recenzje

Autokult odc.3 - Nowa Toyota Supra, Opel GTX Experimental, Red Bull Ring

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie