Alfa Romeo Alfa 6

Model
Alfa Romeo Alfa 6 Zobacz 2 zdjęcia

Alfa 6 to model luksusowego samochodu osobowego produkowany przez Alfę Romeo od 1979 do 1986 r. Jedyna fabryka, w której konstruowano nowe egzemplarze Alfy Romeo Alfa 6, znajdowała się w Arese – niewielkiej włoskiej miejscowości położonej blisko Mediolanu. Pojazd pojawił się w salonach zamiast przestarzałej Alfy Romeo 2600.

Alfa Romeo Alfa 6 – najważniejsze informacje

Już w momencie swojego debiutu w 1979 r. Alfa 6 była uważana za flagowy model Alfy Romeo. Jej 4-drzwiowe nadwozie typu sedan było jednak mało unikalne jak na najbardziej reprezentatywny samochód marki, ponieważ było utrzymane w podobnej stylistyce co karoseria Alfy Romeo Alfetty. Nic dziwnego, skoro auta dzieliły ze sobą wiele części, m.in. panele drzwiowe.

Wymiary Alfy Romeo Alfa 6 były następujące:

  • długość – 4,76 m (przy rozstawie osi wynoszącym 2,6 m);
  • szerokość – 1,68 m;
  • wysokość -1,42 m.

Nazwa samochodu odnosiła się do zamontowanego w nim modelu silnika benzynowego Alfa Romeo V6. Alfa 6 była pierwszym samochodem włoskiej firmy z tego rodzaju jednostką napędową. Co ciekawe ten sam typ silnika wstawiano później do niektórych egzemplarzy Alfy Romeo 164, która w 1987 r. zastąpiła w salonach samochodowych Alfę 6.

Alfa 6 była również nieoficjalnie nazywana Alfą Romeo Sei. Łącznie powstało niewiele ponad 12 tys. sztuk tego auta.

Alfa Romeo Alfa 6 – dane techniczne

Wspomniany silnik V6 występował w Alfie Romeo Alfa 6 w dwóch wersjach: 2- oraz 2.5-litrowej. Dużą popularnością cieszyła się zwłaszcza Alfa Romeo Alfa 6 V6 2.5 l. Ta jednostka napędowa samochodu charakteryzowała się mocą 156 koni mechanicznych. Co ciekawe w Alfie Romeo Alfa 6 montowano też silnik o pojemności 2.5 l, tyle że z 5 cylindrami zamontowanymi liniowo wzdłuż wału korbowego. Co więcej nie był to motor benzynowy, tylko silnik Diesla z turbosprężarką.

Co ciekawe od rodzaju silnika zależała masa własna Alfy Romeo Alfa 6. Egzemplarze tego modelu z motorem benzynowym ważyły bowiem 1,48 tony, a te z dieslowską jednostką napędową były cięższe o równe 100 kg.

Alfa Romeo Alfa 6 miała jedynie napęd na oś tylną, który mógł być przenoszony przy użyciu 5-stopniowej przekładni manualnej bądź 3-stopniowej automatycznej skrzyni biegów. Automatem montowanym w Alfie Romeo Alfa 6 był popularny w tamtych czasach model ZF niemieckiego przedsiębiorstwa ZF Group.

4.83
Ocena na postawie 35 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaAlfa Romeo
TypSamochód osobowy
SegmentE

Inne modele Alfa Romeo

E - Inne modele

Alfa Romeo Alfa 6: newsy, testy i recenzje

Autokult odc.3 - Nowa Toyota Supra, Opel GTX Experimental, Red Bull Ring

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie