Citroen BX

Model
Citroen BX Zobacz 5 zdjęć

Citroen BX jest samochodem klasy średniej (należy do segmentu D) produkowanym w okresie od 1982-1994 roku. W ciągu tych 14 lat produkcji Citroena BX powstało 2 315 739 sztuk tego modelu.

Nadwozie Citroena BX

Citroen BX produkowany był w dwóch typach nadwozia. Od początku produkcji dostępny był pięciodrzwiowy liftback (Berline), a od 1985 roku pojawiała się również wersja kombi Citroena BX. W budowie nadwozia Citroena BX wykorzystano kompozyty (np. w tylnej klapie bagażnika, w pokrywie silnika, w poszyciu tylnych słupków wersji Berline), jego konstrukcja była wysoce modułowa. Znacznie wpływało to na obniżenie kosztów produkcji Citroena BX.

W 1986 roku Citroen BX przeszedł facelifting, w wyniku którego samochód zyskał dodatkowe zabezpieczenie przed korozją. Wszystkie blachy w modelu były dwustronnie cynkowane, a podwozie - zabezpieczone PVC.

Silnik Citroena BX

W Citroenach BX montowano czterosuwowe, czterocylindrowe, rzędowe silniki benzynowe, wolnossące i turbodoładowane. Silniki benzynowe do Citroena BX miały następujące parametry:

  • gaźnikowy silnik o pojemności 1124 cm3 (oznaczenia BX),
  • silnik gaźnikowy lub z jednopunktowym wtryskiem paliwa o pojemności 1360 cm3 (oznaczenia BX albo BX 14),
  • silnik o pojemności 1580 cm3 zasilany gaźnikiem lub jednopunktowym wtryskiem paliwa (oznaczenia BX 15 lub BX 16).

Największy silnik benzynowy do Citroena BX miał pojemność 1905 cm3 i był zasilany gaźnikiem albo wielopunktowym wtryskiem paliwa (oznaczenia BX 19/GT/GTi/GTi 16 16V).

Natomiast silniki turbodoładowane miały pojemność: 1679 cm3 (oznaczenia BX 17 albo BX TURBO) i 1905 cm3 (oznaczenia BX 19).

Napęd i skrzynia biegów Citroena BX

Citroen BX miał jednostki napędowe montowane z przodu i usytuowane poprzecznie do osi pojazdu. Napędzały one przednie koła w Citroenie BX. Oczywiście z wyjątkiem modelu z napędem na cztery koła Citroena BX.

Skrzynia biegów w Citroenie BX występowała w dwóch wersjach. Można było wybrać między czterobiegową automatyczną skrzynią biegów lub manualną z czterema albo pięcioma biegami. Pierwsza z nich występowała w modelach Citroena BX z silnikami benzynowymi 1580-1905 i w wersjach z silnikiem wolnossącym.

Zawieszenie w Citroenie BX

W Citroenie BX zamontowano zawieszenie hydropneumatyczne, które zapewniało wysoki komfort jazdy. Nie zakłócały go nawet wyboje i uszkodzenia nawierzchni, niewiele samochodów mogło się wówczas równać z Citroenem BX pod tym względem. Warto też wiedzieć, że Citroen BX oferował różne niestandardowe nastawy zawieszenia, jak choćby podwyższenie dające możliwość pokonywania pojedynczych przeszkód w terenie.

Wyposażenie Citroena BX

Wśród dodatkowych elementów wyposażenia wzbogacających wnętrze Citroena BX znalazły się na przykład: skórzana tapicerka, komputer pokładowy, system audio z zamontowanymi wyjściami na słuchawki dla pasażerów. Innymi udogodnieniami dostępnymi w różnych modelach Citroena BX była klimatyzacja i pełna elektryka szyb oraz lusterek zewnętrznych.

3.83
Ocena na postawie 25 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaCitroen
TypSamochód osobowy
SegmentD

Generacje Citroen BX

Inne modele Citroen

D - Inne modele

Oceny użytkowników (20)

Citroen BX: newsy, testy i recenzje

Autokult odc.2 - Poznań Motor Show, McLaren 600LT i używana Alfa 159

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie