Co to jest silnik wolnossący?

Silnik wolnossący to typ motoru spalinowego, niewyposażonego w doładowanie, zasilanego w powietrze wyłącznie dzięki różnicy ciśnienia między komorą spalania w suwie ssania a ciśnieniem atmosferycznym w otoczeniu.

5,2-litrowy wolnossący silnik V8 Forda montowany w Shelby GT350 i GT350R. Jest to najmocniejsza jednostka wolnossąca w historii tego producenta - rozwija 533 KM bez doładowania.

5,2-litrowy wolnossący silnik V8 Forda montowany w Shelby GT350 i GT350R. Jest to najmocniejsza jednostka wolnossąca w historii tego producenta - rozwija 533 KM bez doładowania.

Silniki wolnossące określa się także potocznie mianem atmosferycznych. Można też spotkać się ze skrótowym określeniem N/A, które pochodzi od angielskiego naturally aspirated.

W silnikach spalinowych podczas napełniania komory spalania, zasysane jest z otoczenia powietrze, które z paliwem tworzy mieszankę paliwowo-powietrzną. W jednostkach doładowanych proces ten wspomagany jest przez sprężarkę, która wprowadza gaz pod ciśnieniem większym od tego, które panuje w otoczeniu. Silniki wolnossące nie są wyposażone w tego typu rozwiązanie, przez co do komory spalania trafia dawka powietrza, która została pobrana przez motor w wyniku zmniejszenia ciśnienia wewnątrz jednostki.

Silniki wolnossące występują zarówno w wariancie wysokoprężnym, czyli w dieslach, jak i w odmianie o zapłonie iskrowym, czyli w jednostkach benzynowych. Współcześnie w samochodach produkowanych seryjnie nie stosuje się już jednak typu ZS bez doładowania. W sprzedaży silniki wolnossące oferowane są już jedynie w wersji benzynowej.

By zwiększyć moc silnika spalinowego, zaczęto stosować wspomniane już doładowanie, w formie turbosprężarek oraz sprężarek napędzanych mechanicznie przez silnik. Dzięki temu motor spalinowy otrzymuje znacznie większą objętość powietrza w jednostce czasu, niż w sytuacji, w której pobiera ją ona w suwie ssania.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Zobacz więcej artykułów z serii: Silnik

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi Ekojazda w firmach - czy to możliwe? Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Odłączanie cylindrów w silnikach - po co się stosuje i jak to działa? Chiptuning niejedno ma imię – nie tylko zwiększa moc silnika Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Transport zwierząt w samochodzie - jak robić to bezpiecznie i co pokryje ubezpieczenie? Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy? Błędy popełniane podczas montażu samochodowej instalacji gazowej Jak wymienić świece zapłonowe? Co to jest asystent hamowania (BAS)? Jak nie zapłacić mandatu z fotoradaru [cz. 2] BMW, Audi, Mercedes - sprawdzamy wartość rezydualną segmentu premium [cz. 2] BMW, Audi, Mercedes - sprawdzamy wartość rezydualną segmentu premium [cz. 1] Co oznacza kolor spalin w dieslu? Jak nie zapłacić mandatu z fotoradaru [cz. 1] Wartość rezydualna, czyli za ile sprzedamy auto [cz. 2] Jak działa turbosprężarka i po co jest w samochodzie?

Popularne w tym tygodniu:

Marki, których samochody najczęściej mają problemy ze skrzynią biegów Jak zapobiec wcześniejszemu zużyciu łożysk kół? Ich wymiana kosztuje coraz więcej i jest coraz trudniejsza Kary i mandaty z zagranicy: kiedy nie warto płacić? Standardowy silnik czy dopłata za mocniejszy? Zobacz, jak producenci aut łatwo zarabiają Przepisy, o których warto pamiętać jesienią. Gapiostwo może kosztować Uważaj na głębokie kałuże! Łatwo poważnie uszkodzić auto i zapłacić kilka tysięcy złotych za naprawę Jak skleić, polakierować i pomalować zderzak w samochodzie? Ile oleju wlewać do silnika i jak wybrać najlepszy? Jak działa i jak sprawdzić regulator napięcia? Jak prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa oraz jak odblokować i naprawić uszkodzony pas? Jak naprawić błotnik? Usuwanie rdzy, klepanie i reperaturka błotnika Jak hamować silnikiem i czy warto to robić?