Alfa Romeo Scighera Concept

Model
Alfa Romeo Scighera Concept Zobacz 2 zdjęcia

Scighera to jeden z wielu samochodów koncepcyjnych stworzonych przez Alfę Romeo w liczbie jednego egzemplarza.

Alfa Romeo Scighera Concept – najważniejsze informacje

Alfa Romeo Scighera Concept została skonstruowana w 1997 r. Samochód wyróżniał się nowatorskim, w dużej części przeszklonym nadwoziem w stylu coupé w 2-drzwiowej konfiguracji. Co ciekawe silnik Alfy Romeo Scighery Concept nie był umieszczony w przedniej, tylko w centralnej części nadwozia, co dodatkowo akcentowało sportowy sznyt tego pojazdu.

Jeszcze bardziej nietypowe były drzwi koncepcyjnej Scighery, które były dzielone – ich dolna część otwierała się klasycznie, czyli na boki, podczas gdy górna unosiła się ponad dach auta.

Karoseria Alfy Romeo Scighery Concept została wykonana z aluminium, natomiast rama modelu – ze stopu aluminium oraz włókna węglowego. Nadwozie samochodu koncepcyjnego Alfa Romeo Scighera w całości było dziełem Fabrizia Giugiaro, projektanta z Włoch, który pracował dla studia Italdesign.

Mimo że Italdesign planowało w chociaż niewielkiej liczbie egzemplarzy wypuścić Alfę Romeo Scigherę na rynek, to nigdy do tego nie doszło. Powstała za to dodatkowa wersja tego modelu (również tylko w postaci prototypu) o nazwie Alfa Romeo Scighera GT Concept. Choć ten wariant Scighery w założeniu został stworzony jako pojazd wyścigowy, to nie wyposażono go w silnik, skrzynię biegów czy napęd. Była to jedynie makieta auta.

Ciekawostką jest fakt, że choć ostatecznie Alfa Romeo Scighera Concept nigdy nie trafiła do sprzedaży, to udało jej się przebić do kultury masowej. Działający na wyobraźnię samochód pojawił się bowiem w popularnej grze komputerowej "Need for Speed III: Hot Pursuit", jednak tylko w wersji na PC. Poza tym samochód występuje tam pod nieco zmienioną nazwą - jako Italdesign Scighera.

Alfa Romeo Scighera Concept – dane techniczne

Auto koncepcyjne Alfa Romeo Scighera cechował napęd na wszystkie koła i rzadko spotykana sekwencyjna skrzynia biegów obsługiwana manualnie. Przekładnia Alfy Romeo Scighery Concept była 6-stopniowa.

Ponadto w samochodzie zamontowano duży motor V6, który posiadał dwie turbosprężarki (twin turbo) i moc wynoszącą równe 400 koni mechanicznych. Wał korbowy Alfy Romeo Scighery Concept mógł wykonać do 7,5 tys. obrotów w ciągu minuty.

To wszystko powodowało, że maksymalna prędkość, jaką był w stanie osiągnąć prototyp Alfa Romeo Scighera, wynosiła aż 302 km/h. Mało tego - pojazd przyspieszał od zera do "setki" w zaledwie 3,7 s!

Jednak model zawdzięczał swoje osiągi nie tylko elementom mechanicznym, lecz również tzw. aktywnej aerodynamice. Wprowadzenie tego rozwiązania oznaczało, że niektóre części Alfy Romeo Scighery Concept dostosowywały swój kształt do prędkości, z jaką poruszał się samochód, aby mogła ona dodatkowo wzrosnąć.

3.78
Ocena na postawie 43 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaAlfa Romeo
TypSamochód sportowy

Inne modele Alfa Romeo

Alfa Romeo Scighera Concept: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie