Szkoła Auto Škoda po 10 latach działalności

Szkoła Auto Škoda po 10 latach działalności

Szkoła Auto Škoda po 10 latach działalności
Marcin Łobodziński
01.10.2014 08:35, aktualizacja: 08.10.2022 09:01

Szkoła Auto Škoda to jedna z najstarszych, a z pewnością największa szkoła doskonalenia techniki jazdy w Polsce. W tym roku obchodzi swoje 10 urodziny. Oto historia projektu.

Na 10 urodziny Škoda Auto Polska S.A., w kwietniu 2004 roku odbyło się szkolenie na Torze Poznań, w którym wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz i instytucji oraz dziennikarze. Jedną z tych osób był również Leszek Płonka, ówczesny Prezes Zarządu Škoda Auto Polska. Szkoła Auto Škoda powstała z myślą o poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach, na których porusza się coraz więcej samochodów tej marki. Škoda przejmując pozycję lidera rynku czuła, że to na niej spoczywa odpowiedzialność za umiejętności polskich kierowców i jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek poczuła obowiązek zorganizowania największej szkoły doskonalenia techniki jazdy w Polsce.

W latach 2004-2007 projektem Szkoła Auto Škoda zajmowała się agencja reklamowa Rodan, a od 2007 roku jego operatorem jest Stowarzyszenie Autoklub Poznański Octavius. Już w 2006 roku partnerem Szkoły został europejski lider w zakresie szkolenia kierowców ADAC Fahrsicherheitszentrum Berlin-Brandenburg. Niemieccy specjaliści wspólnie z polskimi instruktorami przygotowali programy szkoleniowe bazując na niemieckich doświadczeniach i dostosowując je do polskich warunków. W 2007 roku poza szkoleniami z technik bezpiecznej jazdy w Szkoła Auto Škoda pojawiły się szkolenia z zakresu Ekodrivingu. Partnerem został światowy lider i jeden z pionierów tym zakresie, fińska organizacja EcoDriving Center Oy.

Obraz

Kolejny etap rozwoju Szkoła Auto Škoda to rok 2009 kiedy to połączono siły z Polskim Stowarzyszeniem Motorowym. Dwa lata później ustalono, że trenerami w zakresie Ekodrivingu Szkoła Auto Škoda będą tylko certyfikowani instruktorzy europejskiego programu ECOWILL. Tak też się stało i do dziś instruktorzy Szkoła Auto Škoda są jedynymi w Polsce i jednymi ze 122 w całej Europie z certyfikatami ECOWILL pozwalającymi na prowadzenie szkoleń w Polsce. Dzięki połączeniu umiejętności trenerów Szkoła Auto Škoda mogą oni doskonalić technikę jazdy i prowadzić szkolenia z zakresu ekojazdy w regularnym ruchu drogowym oraz na torach i w ośrodkach bezpiecznej jazdy w całej Europie.

Od 2008 roku instruktorzy Szkoła Auto Škoda biorą udział w ogólnopolskim Superteście Ekonomii organizowanym przez Stowarzyszenie Auto Klub Dziennikarzy Polskich. Dzięki umiejętnościom wygrywają co rok w różnych klasyfikacjach.

Obraz

Szkoła Auto Škoda ma do dyspozycji nowoczesną flotę aut zarówno osobowych jak i uterenowionych, stale uzupełnianą o nowe, wchodzące na rynek modele. Do dyspozycji uczestników szkolenia oddawane są zarówno modele z napędem na przednią oś jak i napędem na cztery koła. Regularne szkolenia odbywają się nie tylko w Polsce, ale także w niemieckim ośrodku ADAC Fahrsicherheitszentrum Berlin-Brandenburg w Linthe pod Berlinem, a także na podobnych obiektach w Austrii, na Słowenii i w Czechach. Szkoła Auto Škoda chcąc dzielić się swoimi doświadczeniami podczas poszukiwania najlepszych praktyk motoryzacyjnych w 23 krajach Europy wspólnie z wydawnictwem Pascal stworzyła serię przewodników dla podróżujących zmotoryzowanych.

Zwieńczeniem działalności w zakresie poprawy świadomości Polaków w zakresie bezpieczeństwa Škoda stworzyła pierwsze europejskie Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa Škoda Auto Lab, o którym jakiś czas temu mogliście przeczytać na łamach Autokult.pl. Warto jedynie dodać, że w latach 2012 - 2013 Centrum było mobilne i można było je odwiedzać w Poznaniu, Warszawie i Czeladzi, a od 2014 roku na stałe zagościło w Poznaniu. Dotychczas Centrum odwiedziło ponad 60 000 osób.

Obraz

Idąc z duchem czasu Szkoła Auto Škoda stworzyła internetową platformę e-learningową. We współpracy z firmą Autostrada Wielkopolska S.A. stworzyła również kampanię społeczno-edukacyjną pod hasłem “A2, że bezpiecznie”, mającą na celu edukację z zakresu bezpiecznego poruszania się po autostradzie. Jednym z ciekawszych projektów realizowanych przez Szkołę był „Kierowca z wyobraźnią” prowadzony w latach 2012-2013, mający na celu zmniejszenie kosztów i zagrożeń obniżających rentowność małych firm w Wielkopolsce. W ramach tego projektu doskonalono technikę jazdy pracowników poruszających się na co dzień służbowymi samochodami. Przy okazji wydano podręcznik „Kierowca z wyobraźnią”. Po zakończeniu tego programu wystartował inny o nazwie „Uniwersalny kierowca” skierowany do przedsiębiorców oraz pracowników w Wielkopolsce.

Szkoła Auto Škoda przeszkoliła do tej pory 22 197 kierowców przejeżdżając z nimi łącznie 2 500 000 kilometrów. Od 2007 roku liczba rocznych szkoleń nie spada poniżej 100, a w 2013 roku było ich już 198.

Obecnie program szkoleń Szkoła Auto Škoda obejmuje:

Safe Driving - szkolenie z zakresu bezpiecznej jazdy to przede wszystkim zajęcia praktyczne – uczestnicy ćwiczą m.in. hamowanie awaryjne, jazdę w zakręcie czy omijanie przeszkody.

Eco Driving - dzięki zastosowaniu techniki ekojazdy uczestnicy szkolenia dowiadują się jak jeździć w sposób przyjazny dla środowiska.

Off-Road Driving - to szkolenie, dzięki któremu uczestnicy nauczą się jak bezpiecznie pokonywać trudne przeszkody w terenie oraz jak zachowywać się jeżdżąc w górach.

Defensive Driving - jazda defensywna to styl jazdy, który podnosi bezpieczeństwo na drodze, pozwala zaoszczędzić czas i paliwo.

L-Driving - Unikatowa szkoła nauki jazdy dla osób z dysfunkcjami narządów ruchu. Uczestnicy kursu, mają do dyspozycji samochody zaadaptowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)