Rosjanie chcą odszkodowania od Volkswagena za wstrzymanie działalności

Fabryka Gorky Automobile Plant
Fabryka Gorky Automobile Plant
Źródło zdjęć: © wikimedia | Vitaly V. Kuzmin
Aleksander Ruciński

11.04.2023 11:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fabryka Gorky Automobile Plant, będąca częścią rosyjskiej grupy GAZ pozwała Volkswagena na kwotę 348 mln dolarów. Chodzi o zakontraktowane umowy, z których niemiecki producent się wycofał.

Jak informuje serwis "Automotive News Europe" rosyjski pozew wobec Volkswagena wpłynął do sądu w Niżnym Nowogrodzie 7 kwietnia 2023 roku. Niemiecki koncern na razie nie skomentował sprawy. W grę wchodzą jednak duże pieniądze.

Rosjanie żądają 28,4 mld rubli (w przeliczeniu 348 mln dolarów) zadośćuczynienia za zerwane umowy dotyczące montażu samochodów VW w fabryce Gorky Automobile Plant. Zakład jest częścią grupy GAZ, która również pozwała VW na 15,6 mld rubli w osobnym procesie.

Volkswagen wstrzymał działalność w Rosji w marcu 2022 roku, krótko po rosyjskim ataku na Ukrainę. Fabryki w Kałudze oraz Niżnym Nowogrodzie wstrzymały produkcję. Obecnie Volkswagen jest w trakcie przygotowań do sprzedaży rosyjskich aktywów, choć jak widać na wspomnianych przykładach, tamtejsze władze zdecydowanie nie ułatwiają rozstania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie