Niemieckie media: VW rozważa sprzedaż fabryki w Rosji

Niemieckie media: VW rozważa sprzedaż fabryki w Rosji

Fabryka w Kałudze
Fabryka w Kałudze
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Volkswagen
Aleksander Ruciński
20.10.2022 11:21, aktualizacja: 20.10.2022 19:52

Fabryka Volkswagena w rosyjskiej Kałudze otwarta w 2009 roku ostatecznie może zmienić właściciela po tym, jak koncern wycofał się z Rosji w związku z wybuchem wojny w Ukrainie.

O nieoficjalnych jeszcze planach Volkswagena donosi niemiecka gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ) powołująca się na wewnętrzne źródła w koncernie. O komentarz w tej sprawie poprosili przedstawiciele portalu "Automotive News Europe".

Z odpowiedzi przekazanej przez dział prasowy VW wynika, że firma rozważa różne scenariusze dotyczące przyszłości w Rosji, a jedną z opcji jest sprzedaż aktywów stronie trzeciej. Na razie nie podjęto jednak żadnych wiążących decyzji.

Źródła, na które powołuje się FAZ, są jednak bardziej zdecydowane: "Z każdym etapem eskalacji konfliktu prawdopodobieństwo, że będziemy tam produkować w przyszłości maleje" – twierdzi jeden z rozmówców. "Istnieje wyraźna wola, byśmy wycofali się z kraju" – dodaje kolejne źródło.

Fabryka w Kałudze została hucznie otwarta w 2009 roku. Przed wybuchem wojny zatrudniała ponad 4 tys. osób. Wstrzymanie produkcji to duża strata nie tylko dla samego Volkswagena, ale i rosyjskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Na razie trudno jednoznacznie stwierdzić jaka przyszłość czeka Kaługę. Coraz wyraźniej widać jednak, że Niemcy nie zamierzają tam wracać.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie