Renault się ugięło. Zawiesza produkcję w Rosji, znak zapytania nad AvtoVAZ

Fabryka Renault pod Moskwą
Fabryka Renault pod Moskwą
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Renault
Aleksander Ruciński

24.03.2022 08:11, aktual.: 14.03.2023 12:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Renault kilka dni temu wznowiło produkcję w podmoskiewskim zakładzie wytwarzającym modele Duster, Kaptur, Arkana oraz Nissana Terrano. Francuzi szybko zrewidowali jednak swoją decyzję po fali krytyki ze strony opinii publicznej i ukraińskich władz.

Renault - w przeciwieństwie do swoich konkurentów - po wybuchu wojny w Ukrainie nie zdecydowało się na wycofanie z Rosji. Na decyzję o pozostaniu w kraju agresora być może miały wpływ większościowe udziały, jakie Francuzi posiadają w rosyjskim koncernie AvtoVAZ.

Podczas gdy inni producenci opuszczali Rosję, Renault kontynuowało działalność z przejściowymi problemami spowodowanymi brakiem podzespołów oraz zakłóceniami w transporcie. W wyniku kłopotów doszło nawet do czasowego wstrzymania prac w podmoskiewskiej fabryce. Gdy wznowiono działalność, krytyka opinii publicznej przybrała na sile.

Sprawę skomentował nawet sam prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który przemówił do przedstawicieli francuskich firm stwierdzając, że powinny one przestać "finansować morderstwa dzieci i kobiet" i opuścić Rosję.

Jak donosi agencja Reuters, kilka godzin po tym przemówieniu, Renault zapowiedziało, że zawiesi działalność w Rosji i rozważy opcje związane z większościowym pakietem akcji w AvtoVAZ. Trudno powiedzieć, co to konkretne oznacza. Wiadomo jednak, że Francuzi zrewidowali swoje plany na 2022 rok. Firma obniżyła już prognozy finansowe zarówno pod względem zysku jak i przepływów pieniężnych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)