Renault łączy siły z chińskim Geely, by wspólnie tworzyć hybrydy dla Azji

Renault łączy siły z chińskim Geely, by wspólnie tworzyć hybrydy dla Azji

Renault chce umocnić swoje wpływy w Chinach.
Renault chce umocnić swoje wpływy w Chinach.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Renault
Aleksander Ruciński
09.08.2021 11:55, aktualizacja: 14.03.2023 15:35

Francuskie Renault i chińskie Geely zawiązują sojusz, na mocy którego powstanie nowa linia aut hybrydowych, stworzona z myślą o rynkach azjatyckich, konkretnie chińskim i południowokoreańskim.

Rok po tym, jak Renault rozstało się z Dongfengiem, powstaje nowa spółka, tym razem z konkurencyjnym Geely. To kolejny krok w realizacji strategii Renaulution, zapoczątkowanej przez prezesa Renault, Lucę de Meo. Dzięki tej decyzji Francuzi będą mogli dzielić zasoby i technologie z Geely Group, do którego należy m.in. Volvo, LEVC, Lotus czy Lynk & Co.

W praktyce ma to zaowocować stworzeniem wielu modeli, które będą produkowane i projektowane przez Geely, lecz oferowane pod marką Renault. Francuska marka odegra więc tu głównie rolę marketingowo-wizerunkową. Zajmie się też strategią i dystrybucją.

Co warte odnotowania, zawiązanie nowej spółki joint venture w żaden sposób nie wpłynie na istniejące już sojusze. Mowa o koreańskim Samsungu, z którym Renault współpracuje od lat czy niemieckim Mercedesie. Nowa umowa pozwoli Renault na funkcjonowanie w Chinach, gdzie marka była nieaktywna po niedawnym zerwaniu partnerstwa z Dongfengiem.

Na pierwsze efekty współpracy musimy jeszcze poczekać. Geely bez wątpienia zapowiada się na świetnego partnera w interesach. To jeden z największych producentów na świecie, mogący pochwalić się wyjątkowo dynamicznym rozwojem i sukcesywnymi wzrostami udziału w rynku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)