Posypią się mandaty. 11 lutego ogólnopolska akcja policji

Posypią się mandaty. 11 lutego ogólnopolska akcja policji

Policjanci będą patrolować przede wszystkim okolice przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów
Policjanci będą patrolować przede wszystkim okolice przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Policja
Filip Buliński
10.02.2022 07:46, aktualizacja: 14.03.2023 13:23

11 lutego policjanci z całego kraju wezmą udział w działaniach kontrolno-prewencyjnych "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Na baczności powinni się mieć kierowcy, ale funkcjonariusze będą zwracać uwagę także na inną grupę.

Już po raz ósmy w tym roku policja zapowiedziała wzmożone kontrole na terenie całego kraju w związku z działaniami "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Akcja spowodowana jest m.in. ostatnimi statystykami, dotyczącymi wypadków z udziałem właśnie tej grupy.

Kierowcy powinni spodziewać się większej liczby patroli przede wszystkim w okolicy przejść dla pieszych i dróg rowerowych. Policjanci specjalnym nadzorem obejmą miejsca, w których ryzyko wystąpienia ewentualnego zdarzenia jest szczególnie wysokie. Mundurowi będą jednak zwracać uwagę także na każde inne zachowanie niezgodne z prawem.

Jednocześnie funkcjonariusze przypominają, że kierowca, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, powinien wypatrywać rowerzystów, traktować ich po partnersku i ustąpić pierwszeństwa. Z kolei zbliżając się do przejścia, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu, wchodzącemu na pasy. Kierowca skręcający w drogę poprzeczną również musi przepuścić pieszego, przechodzącego przez skrzyżowanie. Za wspomniane wykroczenia po niedawnej zmianie przepisy grozi mandat do 1500 zł.

Oprócz tego funkcjonariusze przyjrzą się także zachowaniu pieszych oraz rowerzystów. Chodzi przede wszystkim o obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym oraz wyposażenie roweru w obowiązkowe oświetlenie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)