Porsche już nie tylko z Europy. Marka planuje montownię w Azji

Porsche już nie tylko z Europy. Marka planuje montownię w Azji

Chiny, Malezja, Singapur - Porsche chce skuteczniej działać na azjatyckim rynku.
Chiny, Malezja, Singapur - Porsche chce skuteczniej działać na azjatyckim rynku.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Porsche
Aleksander Ruciński
31.08.2021 10:48, aktualizacja: 14.03.2023 15:20

Porsche jest jedną z niewielu marek, które jak dotąd skutecznie opierały się trendom globalizacji. Wszystkie modele są projektowane i wytwarzane w Europie. Niebawem jednak może się to zmienić, gdyż Niemcy planują nową placówkę w Malezji.

Porsche to niemiecka duma i marka, która przez wiele lat była gospodarczo związana wyłącznie ze swoją ojczyzną. By uzmysłowić, jak ważny był germański rodowód wystarczy, wspomnieć historię sprzed 20 lat związaną z pierwszą generacją Cayenne.

Pierwotnie miało być produkowane w Bratysławie przez Volkswagena, lecz ówczesny szef Porsche, Wendelin Wiedeking, tak bardzo nie chciał rezygnować z niemieckiego pochodzenia, że polecił postawić nową fabrykę w Lipsku. Wówczas jeszcze wszyscy twierdzili, że porsche musi pochodzić z Niemiec.

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej - wspomniane Cayenne od dawna powstaje w Bratysławie, a Porsche zadowala się sloganem "Engineered in Germany". Teraz czas na kolejny krok, jakim będzie przeniesienie produkcji poza Europę, a konkretnie do Malezji.

Jak donosi niemiecki magazyn "Automobilwoche", Porsche rozważa taką opcję i trudno się temu dziwić. Azja to bardzo chłonny rynek, a Mercedes, Audi czy BMW już dawno korzystają z możliwości produkcji na miejscu. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty oraz zwiększyć dostępność produktu lokalnym klientom.

W Porsche najwyraźniej także dojrzeli do tej decyzji czego wynikiem jest zapowiedź dyrektora ds. produkcji, Albrechta Reimolda, który potwierdził plany montowni w Malezji. Wytwarzane tam auta mają być przeznaczone wyłącznie na rynek azjatycki, a koordynacją całego procesu zajmie się firma Sime Darby Berhad - wieloletni dealer i importer Porsche.

Konkretne daty nie zostały jeszcze podane do publicznej wiadomości. Wszystko wskazuje jednak, że klamka już zapadła i Porsche oficjalnie zakończy erę wyłącznie europejskiej produkcji.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)