Pierwszy bolid F1 Schumachera trafił na sprzedaż. To gratka dla kolekcjonerów

Pierwszy bolid F1 Schumachera trafił na sprzedaż. To gratka dla kolekcjonerów

Bolid z 1991 roku jest sprawny. Niedawno uczestniczył nawet w wyścigu.
Bolid z 1991 roku jest sprawny. Niedawno uczestniczył nawet w wyścigu.
Źródło zdjęć: © fot. Speedmastercars
Aleksander Ruciński
11.06.2021 07:56, aktualizacja: 14.03.2023 16:12

Michael Schumacher to legenda, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Pewnym jest więc, że jego pierwszy bolid Formuły 1 będzie pożądanym kąskiem nie tylko dla wielbicieli motorsportu, ale i kolekcjonerów.

Zielony Jordan 191 - Ford Cosworth HB to bolid, którym Michael Schumacher wystartował w swoim pierwszym wyścigu Formuły 1. Było to Grand Prix Belgii 1991. Zespół miał na stanie jeszcze 6 egzemplarzy, choć Niemiec jeździł tylko dwoma z nich. Pierwszy właśnie trafił na sprzedaż.

Choć nie był to najwybitniejszy bolid, jego wartość historyczna wydaje się nieoceniona. Tym bardziej, że za kierownicą, poza "Schumim", zasiadał także nieżyjący już Andrea De Cesaris czy Alex Zanardi. To osobliwe, że biografie każdego z wymienionych kierowców rysują się dość tragicznie. Trudno jednak doszukiwać się w tym winy Jordana i jego bolidu, a raczej ślepego losu, który nie był zbyt łaskawy dla wyścigowych herosów.

Wracając jednak do maszyny, auto zmieniło właściciela już po sezonie 1991, trafiając w ręce belgijskiego kolekcjonera. W 2005 roku zostało ponownie sprzedane i pojawiło się nawet na Festiwalu Prędkości w Goodwood. W ubiegłym roku natomiast wzięło udział w wyścigu Masters Historic organizowanym na torze Donnington Park.

Bolid F1 Jordan 191
Bolid F1 Jordan 191© fot. Speedmastercars

Bez wątpienia jest to więc ciekawa propozycja, za którą obecnie odpowiada brytyjski salon Speedmaster. Sprzedawca - niestety - nie zdradza kwoty, jakiej żąda za bolid. Z pewnością jednak nie będzie tanio.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)