Parkowanie w Krakowie będzie dużo droższe. Wszystko po to, by poprawić dostępność miejsc postojowych

Parkowanie w Krakowie będzie dużo droższe. Wszystko po to, by poprawić dostępność miejsc postojowych

O, tu będzie bardzo drogo
O, tu będzie bardzo drogo
Źródło zdjęć: © East News/Andrzej Banaś
Mateusz Lubczański
04.06.2019 07:44, aktualizacja: 28.03.2023 10:49

Śródmiejska strefa płatnego parkowania w Krakowie budzi olbrzymie emocje. Po podwyżkach w Gdańsku przyszedł czas na stolicę Małopolski. Projekt trafi pod obrady trafi 12 czerwca, a przewidywane ceny są wysokie.

Według wstępnych założeń strefa ma być podzielona na 3 podstrefy: A, B i C. W każdej z nich obowiązywać będą inne stawki. Najdroższe będzie parkowanie w centrum – pierwsza godzina wyniesie kierowców 9 zł, druga – 10 zł, trzecia 11 zł. Każda kolejna to już sztywna stawka 9 zł.

7 zł za pierwszą godzinę obowiązywać m.in. na Podgórzu, w rejonie Grzegórzek i ul. Lubicz. W najtańszych podstrefach parkowanie będzie kosztować 5 zł za godzinę. Kara za brak opłaty to 200 zł. Obecnie stawki za parkowanie zaczynają się od 3 zł. Dla porównania, w Gdańsku podwyżki wyniosły 30 gr za godzinę.

Studiujesz na UEK-u i dojeżdżasz autem? Licz się z dodatkowymi opłatami
Studiujesz na UEK-u i dojeżdżasz autem? Licz się z dodatkowymi opłatami© ZTP Kraków

Nowe przepisy, które teoretycznie mogłyby wejść w życie we wrześniu, zlikwidują również darmowe parkowanie w weekend. Droższe będą też abonamenty ogólnopostojowe, których cena z 250 zł wzrośnie nawet do 1200 zł.

Jak twierdzą urzędnicy, projekt ustawy ma na celu poprawę komfortu życia mieszkańców. Zarząd Transportu Publicznego zauważa też, że opłata w wysokości 5 zł nie zmieni zachowań kierowców. Rolą stref jest bowiem zmniejszenie ruchu ulicznego i poprawienie dostępności miejsc postojowych.

Kolejna sesja rady miasta odbędzie się 26 czerwca. Wówczas projekt trafi pod obrady.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)