Opel Corsa schudł i teraz będzie ważyć mniej niż tonę

Opel Corsa schudł i teraz będzie ważyć mniej niż tonę

Pierwsze zdjęcie (kawałka) Opla Corsy F
Pierwsze zdjęcie (kawałka) Opla Corsy F
Źródło zdjęć: © Fot. Materiały prasowe/Opel
Michał Zieliński
15.04.2019 15:10, aktualizacja: 28.03.2023 11:18

Jeden z najpopularniejszych samochodów miejskich, Opel Corsa, wkrótce doczeka się nowego wcielenia. Na razie dowiedzieliśmy się tylko, jakie będzie mieć reflektory. Teraz producent zdradził, ile samochód będzie ważył.

Premiera Opla Corsy szóstej generacji zbliża się wielkimi krokami i Niemcy już zaczynają odkrywać karty. Najpierw były reflektory. Jedną z najważniejszych nowości w popularnym "mieszczuchu" będzie oświetlenie LED-owe IntelliLux. Gdy korzystając z świateł drogowych samochód zauważy, że z naprzeciwka coś nadjeżdża, wygasi odpowiednie segmenty, by nie oślepiać innych. Drugą zmianą będzie masa.

Łącznie nowa Corsa będzie o 108 kg lżejsza niż obecna
Łącznie nowa Corsa będzie o 108 kg lżejsza niż obecna© Fot. Materiały prasowe/Opel

Opel zdradził, że nowa Corsa w najlżejszej konfiguracji będzie ważyć 980 kg, czyli o 108 kg mniej niż obecna generacja. Co ważne, dotyczy to wersji pięciodrzwiowej – trzydrzwiowa odmiana nie będzie już dostępna. Auto będzie mieć 4,06 m długości, czyli będzie o 4 cm dłuższe niż dotychczas. Jak więc udało się osiągnąć niższą masę? Inżynierowie oszczędności szukali wszędzie.

Sama karoseria jest lżejsza o 40 kg. Pod maskę trafią w pełni aluminiowe, trzycylindrowe silniki, które będą ważyć o 15 kg mniej. Z tego samego materiału wykonano maskę, co przełożyło się na urwanie 2,4 kg. Oszczędności znaleziono też w siedziskach: 5,5 kg w przednich oraz 4,5 kg w tylnej kanapie. W odchudzeniu pomogło również zastosowanie innych materiałów wygłuszających. Opel podkreśla, że niższa masa to niższe zużycie paliwa, a co za tym idzie – mniejsza emisja CO2.

Technicznie nowa Corsa będzie spokrewniona z Peugeotem 208. Podobnie jak francuski brat, doczeka się w pełni elektrycznej wersji i prawdopodobnie będzie oferować podobne osiągi co e-208.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)