Nürburgring przejdzie cyfrową modernizację. To największa zmiana w historii toru

Nürburgring przejdzie cyfrową modernizację. To największa zmiana w historii toru

Kultowy obiekt zostanie zmodernizowany
Kultowy obiekt zostanie zmodernizowany
Źródło zdjęć: © autokult | Konrad Skura
Aleksander Ruciński
26.01.2023 12:04, aktualizacja: 26.01.2023 14:43

Jeden z najbardziej kultowych torów świata zmieni się nie do poznania. Na szczęście nie w kwestii kształtu, lecz rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa. Dwuletnia inwestycja o wartości 12 mln euro zakłada pełną cyfryzację obiektu.

Nürburgring to wyjątkowy obiekt nie tylko z uwagi na swoją wielkość czy zróżnicowany charakter, ale i powszechną dostępność. "Touristenfahrten", podczas których za określoną opłatą możemy wjechać na tor swoim autem, cieszą się ogromną popularnością. Niestety nie wszyscy kierowcy kończą pełne kółko.

Na Nordschleife stale dochodzi bowiem do większych lub mniejszych wypadków. Czasem tragicznych w skutkach. Władze toru postanowiły więc uczynić go bezpieczniejszym miejscem. Osiągnięcie celu wspomoże modernizacja zaplanowana na najbliższe dwa lata.

Zgodnie z planem, "zielone piekło" zyska zupełnie nową, cyfrową infrastrukturę, która przy użyciu kamer i sztucznej inteligencji pozwoli monitorować i kontrolować sytuację na torze.

Obiekt zostanie wzbogacony o specjalne maszty, okablowanie, czujniki, oświetlenie i tablice informacyjne. Wszystko ma funkcjonować w ramach wspólnego, zautomatyzowanego systemu wykrywającego zagrożenia i problemy na torze.

Sztuczna inteligencja, w razie wykrycia nieprawidłowości, natychmiast poinformuje o nich marszali, obsługę toru oraz kierowców. Zarządcy kultowego toru liczą, że wprowadzone zmiany pozwolą znacząco obniżyć liczbę wypadków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)