Nowy odcinek Via Carpatia w realizacji. To 22 km na lubelszczyźnie

Nowy odcinek Via Carpatia w realizacji. To 22 km na lubelszczyźnie

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / GDDKiA
Aleksander Ruciński
27.07.2022 10:58, aktualizacja: 13.03.2023 16:27

Jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Polsce, S19 zyska kolejny odcinek. Mowa o 22-kilometrowym fragmencie łączącym Mędzyrzec Podlaski i Radzyń Podlaski. Łącznie szlak Via Carpatia w woj. lubelskim ma liczyć blisko 200 km.

GDDKiA właśnie pochwaliła się podpisaniem umowy na zaprojektowanie i wybudowanie nowego odcinka drogi ekspresowej S19 będącej częścią międzynarodowego szlaku transportowego Via Carpatia. Za realizację 22-kilometrowego fragmentu od Międzyrzeca Podlaskiego do Radzynia Podlaskiego odpowiedzialna będzie firma Stecol Corporation.

Wykonawca ma 36 miesięcy na wywiązanie się z umowy, z wyłączeniem okresów zimowych w czasie trwania robót budowlanych. Oznacza to, że zgodnie z planem, nowym odcinkiem powinniśmy pojechać w pierwszej połowie 2026 roku. Inwestycję wyceniono łącznie na 570,7 mln zł.

W ramach projektu, oprócz 22,3 km dwujezdniowej drogi ekspresowej, powstaną także dwa węzły drogowe: Kąkolewnica i Radzyń Podlaski Północ. Wybudowane zostaną także cztery mosty, jedenaście wiaduktów, sześć przejść dla zwierząt, dziewięć przepustów oraz drogi dojazdowe i lokalne.

S19 w woj. lubelskim - mapa realizacji
S19 w woj. lubelskim - mapa realizacji© fot. GDDKiA

To kolejny odcinek szlaku Via Carpatia, jaki zostanie wybudowany w woj. lubelskim. W lutym 2022 roku wystartowała realizacja S19 od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do Mędzyrzeca Podlaskiego. Wyłoniono też wykonawcę odcinka Radzyń Podlaski-Kock oraz podpisano umowę na zaprojektowanie i dobudowę drugiej jezdni obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej (ok. 7,8 km).

Łącznie S19 w woj. lubelskim ma liczyć około 200 km, z czego wybudowano już 94 km, w realizacji jest 67 km, a w przetargu kolejne 34 km.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)