S19 Via Carpatia zyska kolejny odcinek. GDDKiA ogłosiła przetarg

S19 Via Carpatia zyska kolejny odcinek. GDDKiA ogłosiła przetarg

S19 Via Carpatia to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w środkowo-wschodniej Europie
S19 Via Carpatia to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w środkowo-wschodniej Europie
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
12.08.2021 09:17, aktualizacja: 14.03.2023 15:33

GDDKiA ogłasza kolejny przetarg na realizację odcinka trasy S19, który połączy granicę dwóch województw z obwodnicą Międzyrzeca Podlaskiego. Docelowo Via Carpatia przebiegająca przez Polskę ułatwi poruszanie się między północnym i południowym wschodem naszego kraju.

Via Carpatia to międzynarodowy korytarz transportowy, który docelowo połączy litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. Część planowanej trasy ma przebiegać także przez Polskę — od granicy polsko-litewskiej w Budzisku do granicy ze Słowacją w Barwinku.

GDDKiA ogłosiła właśnie przetarg na jeden z planowanych odcinków S19 Via Carpatia, od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego.

  • To kolejny w tym miesiącu przetarg na realizację S19 i jednocześnie 17 od początku roku, w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 oraz Programu budowy 100 obwodnic — podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. - Łączna długość tych odcinków to ponad 172 km.
Stan realizacji trasy S19.
Stan realizacji trasy S19.© fot. GDDKiA

Inwestycja dotyczy budowy odcinka drogi ekspresowej o długości 13,7 km, który zostanie połączony z obecną obwodnicą Międzyrzeca Podlaskiego. Przewidziano też dobudowanie drugiej jezdni na odcinku 6,2 km oraz przebudowę łącznic węzłów Międzyrzec Podlaski Północ, Międzyrzec Podlaski Południe. W planach są również przejścia dla zwierząt, miejsca obsługi podróżnych oraz drogi dojazdowe z niezbędną infrastrukturą.

Wcześniej, na początku sierpnia GDDKiA ogłosiła dwa przetargi na zaprojektowanie i budowę drogi S19 pomiędzy Kockiem a Lubartowem. W realizacji jest już odcinek od Lublina do granicy z województwem podkarpacki, a do dyspozycji kierowców oddano trasę od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)