Nowy odcinek S19 oddany kierowcom. Łączy dwa województwa na Wschodzie

Nowy odcinek S19 oddany kierowcom. Łączy dwa województwa na Wschodzie

S19 to kluczowy element trasy Via Carpatia
S19 to kluczowy element trasy Via Carpatia
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / GDDKiA
Aleksander Ruciński
11.10.2021 07:50, aktualizacja: 14.03.2023 14:48

Będąca częścią międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia droga S19 zyskała kolejny odcinek. To 9,5 km na wschodzie kraju - od Lasów Janowskich do Zdziar.

Pierwsi kierowcy pojadą nowym odcinkiem 11 października 2021 roku. To ważna inwestycja zrealizowana na północnym skraju woj. podkarpackiego, stanowiąca szybkie i bezpieczne połącznie z woj. lubelskim.

Droga startuje w okolicach Lasów Janowskich, gdzie przebiega równolegle do DK19 a następnie, tuż za rzeką Bukowa, skręca w lewo i przecina obszary leśne. Tutaj po obu stronach zlokalizowano miejsca obsługi podróżnych - MOP Bukowa.

S19 Lasy Janowskie - Zdziary, październik 2021 r.

Po wschodniej stronie, za cmentarzem, droga omija miejscowość Domostawa. Dalej przecina kompleks leśny i krzyżuje się z obecną DK19, kierując się przez obszary polno-leśne w stronę miejscowości Kutyły, którą omija od zachodu. Następnie kieruje się na wschód i w okolicy miejscowości Zdziary poprzez łącznik dochodzi do DK19 na węźle Zdziary - możemy przeczytać w komunikacie GDDKiA.

Przetarg na realizację inwestycji ogłoszono we wrześniu 2015 roku, lecz budowa wystartowała dopiero kilka lat później. Inwestycja pochłonęła ponad 236 mln zł. W ramach projektu poza trasą i MOP-ami wybudowano również dwa mosty, dziesięć wiaduktów piętnaście przepustów i jedną kładkę dla pieszych.

Mapa inwestycji
Mapa inwestycji© fot. GDDKiA

Podkarpacki odcinek S19 ma liczyć łącznie 169 km długości, z czego w realizacji jest obecnie 75,1 km, w przygotowaniu 54,1 km a do użytku oddano 39,6 km (od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe oraz odcinek Lasy Janowskie - Zdziary).

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)