Nowe zasady dla podróżujących do Niemiec. Bez negatywnego testu na COVID-19 nie wjedziesz

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń, niemiecki Instytut Roberta Kocha uznał Polskę za kraj wysokiego ryzyka. W związku z tym od niedzieli 21 marca wjazd do naszych zachodnich sąsiadów może odbyć się tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19. Są jednak od tego wyjątki.

Od 21 marca 2021 r. wjazd do Niemiec może odbyć się tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19
Od 21 marca 2021 r. wjazd do Niemiec może odbyć się tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19
Źródło zdjęć: © fot. Andreas Gebert/Getty Images
Filip Buliński

22.03.2021 | aktual.: 16.03.2023 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak informuje polska rządowa strona, Niemcy uznały Polskę za kraj wysokiego ryzyka ze względu na przekroczenie granicy 200 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatniego tygodnia. W związku z tym, osoby podróżujące czekają nowe obowiązki.

Pierwszym z nich jest konieczność przedstawienia negatywnego testu na koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed wjazdem. Ważne jest, że liczy się godzina pobrania próbki, a nie uzyskania wyniku. Honorowane są zarówno testy PCR, LAMP, TMA, jak i antygenowe, których czułość jest nie mniejsza niż 80 proc. i swoistość nie mniejsza niż 97 proc. Zarówno szczepienie, jak i posiadanie przeciwciał nie zwalnia z obowiązku wykonania testu.

Co prawda Niemcy nie planują wprowadzenia stałych kontroli granicznych, jednak jeśli podczas wyrywkowej kontroli okaże się, że takiego testu nie posiadamy, czeka nas mandat i nakaz opuszczenia Niemiec. Zwolnieni z wykonania testu są osoby, które:

  • przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra i są w Polsce, lub Niemczech mniej niż 72h (w Meklemburgii-Pomorzu Przednim przepisy landowe wymagają testu również od kierowców zawodowych);
  • przejeżdżają bez zbędnych postojów przez Niemcy w tranzycie;
  • przejeżdżały bez zbędnych postojów wcześniej przez Polskę w tranzycie;
  • są zwolnione na podstawie decyzji właściwych władz lokalnych (np. urzędu ds. zdrowia).

Oprócz tego powinniśmy także zarejestrować swój wjazd do Niemiec na stronie www.einreiseanmeldung.de. Tu również obowiązuje kilka wyjątków i zwolnione z tego są osoby, które:

  • przejeżdżają bez zbędnych postojów przez Niemcy w tranzycie;
  • przejeżdżały bez zbędnych postojów wcześniej przez Polskę w tranzycie;
  • podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24h.

W ruchu przygranicznym z Polską występują wyjątki w przypadku wjazdu na teren Berlina, Brandenburgii, Meklemburgii — Pomorza Przedniego oraz Saksonii. W przypadku pierwszych trzech, wjazd w ramach małego ruchu przygranicznego bez kwarantanny jest niemożliwy. Ponadto w Saksonii natomiast jest to możliwe, tylko jeśli posiadamy ważny powód, a sam pobyt jest ograniczony do 12h.

Komentarze (0)