Nowe zasady dla podróżujących do Niemiec. Bez negatywnego testu na COVID-19 nie wjedziesz

Nowe zasady dla podróżujących do Niemiec. Bez negatywnego testu na COVID-19 nie wjedziesz

Od 21 marca 2021 r. wjazd do Niemiec może odbyć się tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19
Od 21 marca 2021 r. wjazd do Niemiec może odbyć się tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19
Źródło zdjęć: © fot. Andreas Gebert/Getty Images
Filip Buliński
22.03.2021 08:42, aktualizacja: 16.03.2023 14:12

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń, niemiecki Instytut Roberta Kocha uznał Polskę za kraj wysokiego ryzyka. W związku z tym od niedzieli 21 marca wjazd do naszych zachodnich sąsiadów może odbyć się tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19. Są jednak od tego wyjątki.

Jak informuje polska rządowa strona, Niemcy uznały Polskę za kraj wysokiego ryzyka ze względu na przekroczenie granicy 200 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatniego tygodnia. W związku z tym, osoby podróżujące czekają nowe obowiązki.

Pierwszym z nich jest konieczność przedstawienia negatywnego testu na koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed wjazdem. Ważne jest, że liczy się godzina pobrania próbki, a nie uzyskania wyniku. Honorowane są zarówno testy PCR, LAMP, TMA, jak i antygenowe, których czułość jest nie mniejsza niż 80 proc. i swoistość nie mniejsza niż 97 proc. Zarówno szczepienie, jak i posiadanie przeciwciał nie zwalnia z obowiązku wykonania testu.

Co prawda Niemcy nie planują wprowadzenia stałych kontroli granicznych, jednak jeśli podczas wyrywkowej kontroli okaże się, że takiego testu nie posiadamy, czeka nas mandat i nakaz opuszczenia Niemiec. Zwolnieni z wykonania testu są osoby, które:

  • przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra i są w Polsce, lub Niemczech mniej niż 72h (w Meklemburgii-Pomorzu Przednim przepisy landowe wymagają testu również od kierowców zawodowych);
  • przejeżdżają bez zbędnych postojów przez Niemcy w tranzycie;
  • przejeżdżały bez zbędnych postojów wcześniej przez Polskę w tranzycie;
  • są zwolnione na podstawie decyzji właściwych władz lokalnych (np. urzędu ds. zdrowia).

Oprócz tego powinniśmy także zarejestrować swój wjazd do Niemiec na stronie www.einreiseanmeldung.de. Tu również obowiązuje kilka wyjątków i zwolnione z tego są osoby, które:

  • przejeżdżają bez zbędnych postojów przez Niemcy w tranzycie;
  • przejeżdżały bez zbędnych postojów wcześniej przez Polskę w tranzycie;
  • podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24h.

W ruchu przygranicznym z Polską występują wyjątki w przypadku wjazdu na teren Berlina, Brandenburgii, Meklemburgii — Pomorza Przedniego oraz Saksonii. W przypadku pierwszych trzech, wjazd w ramach małego ruchu przygranicznego bez kwarantanny jest niemożliwy. Ponadto w Saksonii natomiast jest to możliwe, tylko jeśli posiadamy ważny powód, a sam pobyt jest ograniczony do 12h.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)