Nowe samochody dla Straży Granicznej. Jeep Wrangler Sahara dla mundurowych

Nowe samochody dla Straży Granicznej. Jeep Wrangler Sahara dla mundurowych23.11.2020 09:25
Tanio nie jest, ale tym razem nie jest to zakup na pokaz. Pogranicznicy naprawdę potrzebują takich wozów.
Tanio nie jest, ale tym razem nie jest to zakup na pokaz. Pogranicznicy naprawdę potrzebują takich wozów.
Źródło zdjęć: © Straż Graniczna

Do funkcjonariuszy Straży Granicznej trafiło 28 wozów, którym niestraszne są przeszkody terenowe. To niespełna połowa aut, które mają otrzymać pogranicznicy. Pojazdy z pewnością nie będą próżnować.

Moc 272 KM i maksymalny moment obrotowy wynoszący 400 Nm, uzyskiwane dzięki pracy 2-litrowego silnika połączonego z 8-biegową automatyczną skrzynią ZF. To tylko początek skróconej charakterystyki nowych służbowych samochodów Straży Granicznej. Mundurowi, których zadaniem jest m.in. strzeżenie zielonych granic kraju i Unii Europejskiej, otrzymali terenówki z krwi i kości.

Wybór padł na Jeepa Wranglera Saharę i nie był to przypadek. Samochód ma dobrą reputację, a dodatkowo daje spore możliwości. W wersji wybranej dla polskich mundurowych Wrangler ma napęd 4x4 z reduktorem, płyty osłonowe podwozia, pozwala na brodzenie w wodzie o głębokości do 76 cm, a także radzenie sobie w terenie za sprawą swoich parametrów: kąt natarcia wynosi tu 36,4 stopnia, kąt rampowy 25,8 stopnia, kąt zejścia 30,8 stopnia, a prześwit poprzeczny ponad 25 cm. Zestaw wskaźników "Off Road Pages" pozwala kierowcy na bieżąco monitorować kąty wychyleń i parametry jazdy.

Tymi autami można ze spokojną głową opuścić asfalt
Źródło zdjęć: © Straż Graniczna
Tymi autami można ze spokojną głową opuścić asfalt

Samochody wyposażone są także m.in. w pełne oświetlenie LED, tempomat, czujniki parkowania i kamerę cofania, system przeciwdziałający przewróceniu się pojazdu, dotykowy wyświetlacz multimedialny 8,4 cala z nawigacją kompatybilną z Android Auto oraz Apple Carplay, a także w wyciągarkę z zestawem do samodzielnego wydobywania się z trudnego terenu.

Łącznie Straż Graniczna kupiła 60 Jeepów Wrangler Sahara. Pierwsze partia pojazdów, czyli 28 sztuk, została już odebrana. Samochody, po zarejestrowaniu, zostaną rozdysponowane pomiędzy cztery oddziały Straży Granicznej. Podlaski Oddział SG otrzyma 13 aut, Warmińsko-Mazurski - 10, Nadbużański – 4, a Karpacki – 1. Kolejne 32 auta zostaną odebrane w grudniu. Łączny koszt zakupu to 14,5 mln zł. Cena jednego auta to 241 tys. zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)