Nissan Qashqai i Nissan X-Trail Premium Concept - zapowiedź

Nissan Qashqai i Nissan X‑Trail Premium Concept - zapowiedź

Nissan Qashqai i Nissan X-Trail Premium Concept - zapowiedź
Marcin Łobodziński
26.02.2016 08:30, aktualizacja: 02.10.2022 08:35

Od niedawna nietrudno zaobserwować trend polegający na składaniu deklaracji przez popularne marki o dołączaniu do segmentu premium. Czy Nissan będzie kolejną marką, która zaproponuje udawane modele z wyższej półki?

Już po premierze nowej Škody Superb, czeski producent subtelnie podpowiadał, że ten samochód należy do segmentu premium. Kolejny model aspirujący do tej klasy to nowy Opel Astra, który choć premium nie jest, to wyposażono go w elementy znane z wyższej półki. W nieco innym kierunku poszedł Hyundai, który stworzył markę Genesis dla swoich samochodów luksusowych, podobnie jak Toyota stworzyła Lexusa, a Nissan markę Infiniti. No właśnie. Więc co oznacza Premium Concept w nazwie modeli Nissana? Chyba nie kolejne samochody premium obok Infiniti…

Bez obaw. Nissan nie ma zamiaru udawać, że zamierza przenieść swoje modele do segmentu premium. Dwa nowe samochody Qashqai i X-Trail Premium Concept powstały w celu uczczenia sukcesów sprzedażowych crossoverów marki Nissan. Nowe koncepty mają pokazać również na co stać Nissana oraz sprawdzić jak odbiorcy przyjmą duże możliwości personalizacji takich modeli, które mogą wyglądać wyjątkowo atrakcyjnie. W obu zastosowano podobne elementy stylistyczne, podnoszące ich walory estetyczne. Co ciekawe, Qashqaia zaprojektowano w Londynie, a X-Traila w Japonii.

Pozwoliliśmy naszym projektantom popuścić wodze kreatywności. Ostatecznie skupiliśmy się na dwóch pomysłach, które kontrastują ze sobą, a jednocześnie współdzielą pewne rozwiązania, ujawniając nowy, prestiżowy charakter naszych crossoverów – powiedział Shiro Nakamura, wiceprezes ds. projektowania i główny projektant w Nissan Motor Co., Ltd.

Nissan Qashqai połączył na sobie matową czerń i miedziano-złote akcenty, występujące w dolnej części karoserii, na reflektorach i felgach. Zmodyfikowano kratę wlotu powietrza, która nadaje autu bardziej wyrazisty wygląd. Nissan był na tyle odważny, że dolne krawędzie nadwozia pokrył włóknem węglowym, co podkreśla ekskluzywny charakter samochodu. Poprawiono również jakość wykonania wnętrza, zastosowano takie materiały jak skóra nappa oraz włókno węglowe.

Nissan X-Trail ma podobny styl i kolorystykę, ale dominującym kolorem jest matowa biel kontrastująca z matową czernią włókna węglowego. Pokrywę silnika i cały dach pokryto tym szlachetnym materiałem, którego nie zabrakło również na desce rozdzielczej. Podobnie jak w Qashqaiu również i tu nie zabraknie skórzanego wykończenia, ale by podkreślić wyższość X-Traila, posłużono się również skórą Ultrasuede, ozdobioną złoto-perłowymi przeszyciami w środkowej części oparć i siedzisk foteli.

Nissan to pionier w tym segmencie i wciąż poszukuje czegoś świeżego i nowatorskiego. Wykazali się wielką odwagą prezentując m. in. Nissana Juke Nismo RS, którego można przyjąć za prekursora tych dwóch samochodów koncepcyjnych. Auta takie jak Premium Concept raczej nie znajdą szerokiego grona odbiorców, ale wąskie grono łatwo przywiązać do produktów marki interesującymi wersjami. Nissan nie przestanie rozwijać crossoverów, bo obecnie to ich domena, choć wydawać by się mogło, że trudno tu odkryć jeszcze coś nowego. Może się jednak okazać, że to co mamy teraz, to dopiero początek nowej ery samochodów typu SUV.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)