Mandat za naklejkę na szybie. Możesz zapłacić w dwóch przypadkach

Tu wszystko jest w porządku. Gdyby jednak na owalnej naklejce widniał inny skrót, kierowcy groziłby mandat
Tu wszystko jest w porządku. Gdyby jednak na owalnej naklejce widniał inny skrót, kierowcy groziłby mandat
Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Budzik
Tomasz Budzik

02.09.2023 08:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od dnia 4 września 2022 r. urzędy nie wydają naklejek kontrolnych podczas rejestracji samochodów. Nie trzeba też mieć ich na szybie, ale z drugiej strony nie jest to zakazane. A co, jeśli numer rejestracyjny pojazdu nie pasuje do tego na "blachach"?

Po 4 września 2022 r. umieszczana na szybie naklejka kontrolna, powtarzająca numer rejestracyjny pojazdu, nie jest już prawnie wymagana. Niektórzy kierowcy ją usunęli, inni zostawili. Co to ma wspólnego z tablicami? Dzisiaj, kiedy samochód, który był wcześniej zarejestrowany w kraju, zmienia właściciela, nabywca może podjąć decyzję o zmianie tablic rejestracyjnych. Jeśli to zrobi, dostanie tylko "blachy" z nowymi numerami. Czy można zostawić na szybie naklejkę poprzedniego właściciela?

Takie pojazdy będą się pojawiać coraz częściej. Wielu kierowców po prostu nie chce zdejmować naklejek pozostawionych przez poprzednich właścicieli lub tych, które nie są już potrzebne. W końcu na naszych drogach jeździ mnóstwo samochodów z kilkuletnimi winietkami autostradowymi z Austrii lub Szwajcarii. Zapewne tak samo będzie z naklejkami kontrolnymi. Czy można otrzymać mandat za rezygnację z usunięcia naklejki po zmianie rejestracji samochodu?

Nie. Obecnie przepisy nie przewidują obowiązku posiadania naklejki kontrolnej. W związku z tym policja nie będzie zainteresowana tym, co widać na naklejce zostawionej przez właściciela. W praktyce przy rejestracji używanego samochodu można pozostawić dotychczasową naklejkę na szybie lub ją zerwać. Niezależnie od tego, czy nabywca zdecyduje się wymienić numery rejestracyjne, czy zachować dotychczasowe. Numery na tablicach rejestracyjnych i na naklejce nie muszą się pokrywać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy niewłaściwa naklejka na szybie może skłonić policjanta do nałożenia kary? Mundurowy może sięgnąć po bloczek, gdy zauważy na pojazdach zarejestrowanych w Polsce nalepkę identyfikującą inny kraj, np. "D" dla Niemiec, "F" dla Francji lub "CH" dla Szwajcarii. Taryfikator mandatów za "umieszczenie na pojeździe znaku określającego inne państwo niż to, w którym pojazd został zarejestrowany" przewiduje karę w wysokości 100 zł.

Konsekwencje mogą spotkać też kierowcę, który ma na swoim samochodzie naklejkę o wulgarnej treści.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)