Winiety za granicą. Za ich brak grożą surowe kary

Winiety za granicą. Za ich brak grożą surowe kary

Nalepka jako dowód uiszczenia opłaty to coraz rzadsze rozwiązanie
Nalepka jako dowód uiszczenia opłaty to coraz rzadsze rozwiązanie
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska | Tomasz Budzik
Tomasz Budzik
26.06.2023 14:14, aktualizacja: 26.06.2023 15:19

Zagraniczny urlop jest świetną przygodą, ale dla kierowcy może być również powodem do stresu. Jego źródłem często są winiety, które obowiązują w sporej liczbie państw odwiedzanych przez Polaków. Które to dokładnie kraje, ile kosztują winiety i co grozi nam w razie ich braku?

Dwa systemy

W dobie rosnących cen biletów lotniczych i usług na rodzimym rynku turystycznym, udanie się samochodem na urlop poza Polską może wydawać się kuszącą alternatywą. W wakacje za granicę wyjeżdża wiele osób, które nie znają od podszewki zasad panujących na drogach innych państw. Jednym z aspektów, które warto poznać przed wyruszeniem w drogę, jest płatność za autostrady czy drogi ekspresowe. Ani grosza za podróżowanie drogami nie zapłacimy w Niemczech, Litwie, Łotwie czy Estonii. W innych krajach tak nie jest.

Należność za korzystanie z dróg o najwyższych parametrach należy wnosić w jednym z dwóch systemów. Pierwszym jest płatność za każdy pokonany odcinek – jak w Polsce. Takie systemy funkcjonują m.in. w Chorwacji, Francji, Grecji, we Włoszech, Holandii, Hiszpanii czy Portugalii. Częstym rozwiązaniem są jednak również winiety. W tym systemie płacimy za dostęp do sieci autostrad czy dróg ekspresowych na określony czas.

Dawniej winiety, czyli potwierdzenie płatności w formie niewielkiej naklejki, trzeba było umieszczać na przedniej szybie pojazdu. Dziś często winieta jest jedynie elektroniczna. Dane o pojeździe, dla którego kupowana jest winieta, wprowadzane są do centralnej bazy danych wraz z informacją o dacie rozpoczęcia i końca jej ważności. Umieszczone przy drogach kamery pozwalają systemowi na odczytywanie tablic rejestracyjnych poruszających się autostradami pojazdów, a odpowiedni algorytm porównuje te dane z bazą danych o kupionych winietach. Nie należy więc liczyć na szczęście. Brak winiety niemal na pewno zostanie zauważony. Jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Austria

Dostępne winiety i ich ceny:

 • 10-dniowa: 9,90 euro
 • dwumiesięczna: 29 euro
 • roczna: 96,40 euro

Pojazdy osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t obowiązuje winieta elektroniczna lub tradycyjna, przyklejana na szybę. I tu jest haczyk. Tradycyjna winieta może być ważna od razu, ale zakup winiety elektronicznej trzeba zaplanować zawczasu. Ta ostatnia będzie ważna dopiero po upływie 18 dni od zakupu przez internet. Jest to związane z faktem, że austriackie prawo przewiduje czas na odstąpienie od transakcji zawartej na odległość. Za brak winiety nakładana jest kara w wysokości 120 euro. Dodatkowo trzeba kupić należną winietę.

Bułgaria

Dostępne winiety i ich ceny:

 • weekendowa: 9 BGN (20,40 zł)
 • tygodniowa: 13 BGN (29,40 zł)
 • miesięczna: 23 BGN (52 zł)
 • kwartalna: 48 BGN (108,60 zł)
 • roczna: 87 BGN (196,89 zł)

W Bułgarii obowiązuje winieta elektroniczna. Opłatę można wnieść przez internet lub już na miejscu, w wyznaczonych do tego punktach, a nawet na poczcie. Trzeba jednak wiedzieć, że dodatkowo płatne są niektóre odcinki bułgarskich dróg. Kara za brak winiety wynosi 300 BGN (ok. 678,60 zł).

Czechy

Dostępne winiety i ich ceny:

 • 10-dniowa: 310 koron (58 zł)
 • 30-dniowa: 440 koron (82,30 zł)
 • roczna: 1500 koron (280,50 zł)

U naszych południowych sąsiadów stosowana jest elektroniczna winieta, którą można opłacić przez internet (na stronie edalnice.cz). Winiety konieczne są nie tylko na autostradach, ale też na drogach ekspresowych. W Czechach zwolnione z opłaty są pojazdy bezemisyjne oraz hybrydowe, emitujące nie więcej niż 50 g CO2/km. W praktyce chodzi więc o hybrydy plug-in. Żeby skorzystać ze zwolnienia samochodem, który jest zarejestrowany poza Czechami, należy z wyprzedzeniem wypełnić elektroniczny wniosek dostępny na wspomnianej stronie (dział: Zawiadomienie o zwolnieniu z opłaty). W razie braku wniesienia opłaty kara wynosi 20 tys. koron, czyli 3740 zł.

Rumunia

Dostępne winiety i ich ceny:

 • 7-dniowa: 3 euro
 • 30-dniowa: 7 euro
 • 90-dniowa: 13 euro
 • 12-miesięczna: 28 euro


Obowiązują elektroniczne winiety. Płatne są autostrady, których zarządcą jest państwo. Niektóre odcinki dróg są dodatkowo płatne.

Słowacja

Dostępne winiety i ich ceny:

 • 10-dniowa: 12 euro
 • 30-dniowa: 17 euro
 • roczna: 60 euro

Winieta elektroniczna obowiązuje na autostradach i drogach ekspresowych. Zakupu można dokonać przez internet (strona eznamka.sk).

Słowenia

Dostępne winiety i ich ceny:

 • tygodniowa: 16 euro
 • miesięczna: 32 euro
 • roczna: 117,50 euro

Płatne jest korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. Ceny zależą nie tylko od masy pojazdu, ale i jego gabarytów. Jeśli wysokość maski nad przednią osią przekracza 1,3 m, stawki za winiety będą dwa razy wyższe niż podane powyżej. Kara za korzystanie z płatnych dróg bez winiety wynosi 300 euro.

Szwajcaria

W tym małym alpejskim państwie obowiązują tradycyjne winiety przyklejane na przednią szybę. Najlepiej kupić winietę na miejscu – na stacji paliw lub poczcie. Możliwe jest to również przez internet, ale trzeba zdecydować się na ten krok z dużym wyprzedzeniem, bo winieta zostanie wysłana pocztą. Istnieje tylko jeden rodzaj winiety – roczna. Cena to 40 CHF, czyli 181 zł. Winietę należy nalepić na przedniej szybie. Niektóre tunele i przełęcze są dodatkowo płatne. Kara za brak winiety wynosi 200 CHF, czyli nieco ponad 900 zł.

Węgry

Dostępne winiety i ich ceny:

 • 10-dniowa: 5500 Ft (66 zł)
 • miesięczna: 8900 Ft (107 zł)
 • roczna: 49 190 Ft (592 zł)

Obowiązują winiety elektroniczne. Zakupu można dokonać przez internet lub w punktach zlokalizowanych przy granicach czy na stacjach paliw.

Niemal wszystkie kraje, które korzystają z systemu winiet, przeszły już na system elektroniczny. Dane dotyczące naszej opłaty przechowywane są w bazie danych, ale dla pewności warto zawsze mieć przy sobie dowód uiszczenia należnej opłaty. W ten sposób unikniemy problemów w razie kontroli.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)