Mandat to 500 zł. Pamiętaj o obowiązkowym wyposażeniu roweru

Jesienią i zimą widoczność jest szczególnie ważna
Jesienią i zimą widoczność jest szczególnie ważna
Źródło zdjęć: © WP | KWP GORZOW
Aleksander Ruciński

23.10.2023 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rower jest jednym z najbardziej ekonomicznych środków transportu. Nie musisz go rejestrować, ani ubezpieczać, a co najważniejsze, nie musisz go tankować. Jednakże, może okazać się dość kosztowny, jeżeli nie przestrzegasz obowiązujących przepisów. W przypadku naruszenia tych przepisów, grozi Ci mandat do 500 zł.

Rowerzyści, w przeciwieństwie do kierowców, zwykle nie martwią się o mandaty. Policja częściej skupia swoją uwagę na samochodach niż na jednośladach bez silnika. Kontrole rowerzystów nie są częstym zjawiskiem, ale to nie oznacza, że rowerzyści nie łamią prawa. Wielu z nich codziennie popełnia wykroczenia, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Nie mówimy tu o jeździe w kasku, która jest zdecydowanie rozsądnym zachowaniem, ale nie jest wymagana przez prawo. Istnieją jednak elementy wyposażenia roweru, które są wymagane przez prawo, a ich brak może skutkować mandatem do 500 zł.

Najważniejsze elementy wyposażenia to:

  • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające),
  • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające),
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Warto jednak zauważyć, że obowiązek stosowania oświetlenia pozycyjnego dotyczy tylko jazdy po zmroku. To wyposażenie nie jest wymagane podczas jazdy w ciągu dnia. Jeżeli jednak zostaniesz przyłapany na jeździe bez oświetlenia w nocy, możesz zostać ukarany mandatem od 20 do 500 zł.

Może wydawać się, że to dość wysoka kwota, przekraczająca wartość wielu używanych rowerów. W praktyce jednak, policjanci rzadko decydują się na maksymalną stawkę. Świadomość możliwości otrzymania tak wysokiego mandatu może jednak skutecznie zmotywować do dbania o swój rower, co z kolei może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)