Licznik "przekłamywał" o 83 tys. km. Policja sprawdza, kto zawinił

Licznik "przekłamywał" o 83 tys. km. Policja sprawdza, kto zawinił

Za cofnięcie licznika grozi więzienie (zdjęcie poglądowe)
Za cofnięcie licznika grozi więzienie (zdjęcie poglądowe)
Źródło zdjęć: © fot. Filip Buliński
Anna Piątkowska-Borek
01.07.2022 17:32, aktualizacja: 13.03.2023 16:44

W Małopolsce 22-latka przekroczyła prędkość w terenie zabudowanym. Szybko się okazało, że porsche, którym jechała, ma przebieg o wiele większy, niż wskazywał licznik.

Policjanci z chrzanowskiej grupy SPEED 29 czerwca zatrzymali do kontroli drogowej porsche, ponieważ kierująca nim 22-latka przekroczyła dozwoloną prędkość o 24 km/h. W miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, jechała z prędkością 74 km/h.

Jak się szybko okazało, nie było to jej jedyne przewinienie. Weryfikując dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, policjanci odkryli, że samochód ma cofnięty licznik o ponad 83 tys. km.

Funkcjonariusze ukarali 22-letnią kierującą mandatem karnym za przekroczenie prędkości. Sprawa drogomierza jest w toku. Policjanci z Komisariatu w Alwerni wyjaśniają, kto jest odpowiedzialny za cofnięcie licznika.

Cofnięcie licznika – kto odpowiada?

Za zmianę wskazania drogomierza pojazdu lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru – zgodnie z art. 306a Kodeksu karnego – grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Podlega jej zarówno osoba, która dopuściła się takiej ingerencji w stan licznika, jak i ta, która jej to zleciła.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)