Porsche 911 Turbo z gry Cyberpunk 2077© mat. prasowe

Cyberpunk 2077: Auto Silverhanda to Porsche 911 Turbo. Rozmawialiśmy z twórcami

Mateusz Lubczański
15 października 2020

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Buntownik. Rockman. Legenda. Johnny Silverhand – mistyczny bohater nadchodzącej gry Cyberpunk 2077 – będzie jeździł klasycznym Porsche 911. O stuletnim – przynajmniej w czasach gry – aucie mogłem porozmawiać z jego twórcą, Jakubem Przybolewskim, a Autokult jako pierwsze medium w Polsce może pokazać, jak ten wóz będzie wyglądać.

Wszyscy w Ameryce wiedzą, kim jest Johnny Silverhand. Bojownik wojny wypowiedzianej na początku lat 90. narkotykom i komunizmowi, lider zespołu Samurai, wróg największych światowych korporacji. Historia Johnny'ego kończy się w latach 20. XXI wieku, gdy stara się on uratować swoją dziewczynę z rąk korporacji Arasaka, a cała operacja kończy się gigantyczną eksplozją.

Cyberpunk 2077 Full Presentation with Keanu Reeves | Microsoft Xbox E3 2019

A może jego historia nigdy się nie skończyła? CD PROJEKT RED zaskoczył wszystkich, gdy na targach E3 na scenie pojawił się Keanu Reeves. To on użyczył swojego wizerunku dla postaci Silverhanda. "Obudź się samuraju. Mamy miasto do spalenia” – padło z gigantycznego ekranu. Gdy Reeves wszedł na scenę, tłum oszalał. "Kocham cię, Keanu" można było usłyszeć z tyłu sali.

Można powiedzieć, że to spektakularne połączenie, genialny ruch w wykonaniu polskiego studia, które zmiażdżyło konkurencję serią gier Wiedźmin. CD PROJEKT jeszcze bardziej podnosi poprzeczkę. Silverhand będzie poruszał się w grze klasycznym Porsche 911. Za mało? Ten samochód istnieje naprawdę.

CD PROJEKT odezwało się do Porsche, które bardzo chętnie skorzystało z propozycji, co tylko świadczy o tym, jaką pozycję wypracowało sobie studio z Warszawy. Prawdziwe 911 nie działa oczywiście na syntetyczne paliwo czy pozbawione jest radaru, ale w ciągu nadchodzących 50 lat dużo może się zmienić, prawda?

Obraz
Obraz;

Mateusz Lubczański, Autokult.pl: Większość aut, które dotychczas widzieliśmy w zapowiedziach (Quadra Turbo R, Villefort), to dość swobodne eksperymenty na znanych już samochodach. Porsche Silverhanda jest praktycznie takie, jak wyjechało z niemieckiego salonu w latach 80. Czy to jedyny "współczesny" samochód, jaki znajdziemy w grze?

Jakub Przybolewski, Senior Vehicle Artist w CD PROJEKT RED: Nawet nie w latach 80., tylko jeszcze 70.! Model Porsche, którym postanowiliśmy obdarować naszą rockową legendę, czyli Johnny’ego Silverhanda, to Porsche 911 Turbo z 1977 roku — a więc w czasie, gdy rozpoczyna się akcja Cyberpunka 2077, auto jest już stulatkiem.

Wnętrze wirtualnego Porszaka
Wnętrze wirtualnego Porszaka© mat. prasowe

Dla nas ten samochód jest absolutnie wyjątkowy pod każdym względem. Po pierwsze, Porsche 911 Turbo Johnny’ego to jedyny czterokołowiec w Night City, który rzeczywiście zachował swój klasyczny wygląd, choć oczywiście musieliśmy dodać mu wiele elementów, które pozwoliłyby na dopuszczenie go do ruchu w latach 20. XXI wieku, czyli w czasach Silverhanda. Po drugie, sam proces tworzenia samochodu w grze był unikalny, ponieważ wzięliśmy na warsztat model z czasów, z których nie zachowało się do dziś zbyt wiele dokumentacji. Dlatego używaliśmy m.in. techniki zwaną fotogrametrią, a główną bryłę samochodu, jej proporcje i linie udało nam się odtworzyć na podstawie jedynie czterech zdjęć. Po trzecie, jest to samochód samego Silverhanda, a więc posiada unikalne malowanie i wiele innych szczegółów wskazujących na jego barwną historię.

Natomiast mamy też niespodziankę dla fanów jednośladów. Jeden z modeli motocykli w Cyberpunku 2077 został stworzony na podstawie customowego motocykla Arch Method 143 ze stajni ARCH Motorcycles, której współzałożycielem jest sam Keanu Reeves.

Porsche 911 turbo w Cyberpunku 2077
Porsche 911 turbo w Cyberpunku 2077© mat. prasowe

Dlaczego akurat 911? W redakcji Autokultu to, no cóż, kultowy model, ale w przypadku Cyberpunka za takim wyborem musiało stać coś jeszcze.

A czy istnieje jakikolwiek innych samochód, który pasowałby do starego buntownika i rockmana lepiej niż legendarne Porsche 911? My zadaliśmy sobie to pytanie i nie znaleźliśmy innej odpowiedzi. Wśród wszystkich pojazdów Night City musiał pojawić się pojazd zapierający dech, ikoniczny, którego charakterystyczną linię — z okrągłymi przednimi światłami, poszerzonym nadwoziem i ogromnym spojlerem nadającym mu sportowego sznytu — znają absolutnie wszyscy.

Porsche 911 turbo w Cyberpunku 2077
Porsche 911 turbo w Cyberpunku 2077© mat. prasowe

Chcieliśmy nie tylko odtworzyć legendarny samochód w grze, ale stworzyć legendarny duet auto-właściciel. Dlatego 911 Turbo Johnny’ego nie da się pomylić z żadnym innym pojazdem. Wystarczy spojrzeć na malowanie, w którym przewijają się trzy kolory. Zielony w odcieniu khaki przypomina nam o wojskowej przeszłości Silverhanda, srebrny od razu na myśl przywodzi jego słynną cybernetyczną rękę, której zawdzięcza swój przydomek, a czerwony — to kolor jego zespołu SAMURAI. Na samochodzie pojawia się też biało-czerwony pas. To nawiązanie do modelu Porsche 911 RSR, wybitnie sportowej maszyny, którą Porsche stworzyło specjalnie z myślą o najbardziej wymagających wyścigach, w tym o legendarnym Le Mans.

Z którego elementu porsche jesteście najbardziej zadowoleni?

Od strony technicznej łatwiej byłoby wymienić elementy, z których jestem niezadowolony — w takim przypadku liczba pozycji wyniosłaby równe zero. Całość projektu została starannie przemyślana na każdej możliwej płaszczyźnie i zasadniczo wystarczyło wiernie odtworzyć coś, co już jest idealne. Natomiast w oprawie graficznej gry Cyberpunk 2077 dominuje unikalny styl retro-futuryzmu, który polega na łączeniu tego, co stare, z tym, co futurystyczne. Jako punkt wyjścia dla naszej historii wybraliśmy lata 80. XX wieku, czyli moment narodzin pierwszego Cyberpunka i jednocześnie moment, w którym jego uniwersum oderwało się od naszej rzeczywistości i raduje mnie niesamowicie fakt, że Porsche 911 Turbo nie tylko stanowi relikt z odległej przeszłości, ale jest także elementem łączącym Cyberpunk 2077 z naszym światem.

Lusterko wirtualnego Porsche
Lusterko wirtualnego Porsche© mat. prasowe

911 Silverhanda ma szansę stać się kultowym autem w świecie rozrywki, jak chociażby BMW M3 GTR z serii NFS czy Warthog z Halo. Czy będzie miało kluczową rolę w grze i czy pojawi się na ekranie częściej niż wspomniana biało-niebieska wyścigówka?

Od początku prac koncepcyjnych nad tym samochodem nasz zespół wiedział, że musi on posiadać swoje specjalne miejsce w świecie gry. Zdecydowaliśmy więc, że zachowamy jego wyjątkowy wygląd retro-fury i nie włączymy go w regularny ruch uliczny Night City. Gracze oczywiście będą mieli okazję zasiąść za jego kierownicą, ale w jakich okolicznościach to nastąpi — o tym będą mogli przekonać się już w listopadzie. Mam nadzieję, że fanom klasyków i motoryzacji nasze Porsche 911 Turbo przypadnie do gustu na tyle, że będzie mogło stanąć w szranki z innymi kultowymi pojazdami z gier. To byłoby dla nas najlepszym ukoronowaniem całej pracy.

Na co pozwalają systemy zamontowane w aucie? Czy jest możliwa instalacja uzbrojenia?

Przede wszystkim na to, żeby w ogóle wyjechać na ulice Night City. Cyberpunkowe porsche zachowało swój klasyczny wygląd z 1977 roku, ale naturalnie zostało przystosowane do futurystycznych realiów świata gry. Dodaliśmy elementy, które pozwoliłyby na homologację pojazdu gdzieś w okolicach 2020 roku, kiedy to Johnny Silverhand szusował po ulicach Night City. Samochód ma więc z przodu podczepiony lidar, zestaw sensorów oraz specjalny fuelport, który dostosowany jest do tankowania dostępnego w świecie Cyberpunka biopaliwa (CHOOH2). Znajdziemy też elementy takie jak elektroniczne tablice rejestracyjne i kod kreskowy na dachu, pozwalające policji Night City zidentyfikować pojazd z powietrza. Cyberpunkowe 911 Turbo ma też elektroniczne lusterka z monitorami wewnątrz pojazdu i elektroniczną skrzynię biegów. Instalacja uzbrojenia? To nie w stylu Silverhanda.

Egzemplarz ze zdjęć jest mocno spatynowany. Czy można liczyć na kilka wariantów jednego modelu w grze, czy to po prostu "jedyny taki, zobacz" w ekosystemie gry?

Ten pojazd będzie można spotkać pod tą jedną postacią. To też sprawia, że nasze Porsche 911 Turbo na tle całego Cyberpunka 2077 jest pojazdem absolutnie wyjątkowym.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/19]
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/9]
Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (6)