Mandat za brak to 100 zł. Policja przyznaje, że wystawia ich sporo

Mandat za brak to 100 zł. Policja przyznaje, że wystawia ich sporo

Kamizelka odblaskowa
Kamizelka odblaskowa
Źródło zdjęć: © autokult | Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
16.11.2022 09:01, aktualizacja: 16.11.2022 13:19

Drobiazg, który zmieści się w kieszeni każdej kurtki, może nie tylko uratować przed mandatem w wysokości 100 zł, ale i życie wieczorem. To jakże banalna kamizelka odblaskowa, którą należy założyć, kiedy zapada zmierzch.

Przepisy w Polsce są wyjątkowo łagodne w tej kwestii. Kierowcy samochodów muszą jeździć na światłach przez całą dobę, rowerzyści muszą być oświetleni po zmierzchu, a piesi, którzy są narażeni najbardziej na niebezpieczeństwo, w ogóle. Jedyne czego prawo wymaga to noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Jakby ustawodawca zakładał, że każdy obszar zabudowany jest oświetlony, co jest nieprawdą.

Nienoszenie elementów odblaskowych po zmierzchu, podczas poruszania się po drodze jest zagrożone mandatem w wysokości 100 zł. Jeśli pieszy porusza się po drodze dla pieszych/chodniku, jest zwolniony z tego obowiązku. Jeśli wydaje wam się, że policja w ogóle tego nie pilnuje, to nic bardziej mylącego.

Mandaty się sypią

Według policyjnych statystyk tylko w pierwszej połowie roku mandat za brak odblasków otrzymało nieco ponad 3,5 tys. pieszych. Jakby tego było mało, prawie dwa razy więcej osób chodzi niewłaściwą stroną drogi. Wydawać by się mogło, że to banał, ale wbrew pozorom są to zjawiska wyjątkowo niebezpieczne po zmroku. Należy dodatkowo pamiętać, że pierwsza połowa roku to już dłuższe dni. To w listopadzie i grudniu zmierzch zapada już nawet pomiędzy godziną 15 a 16.

Odblask odblaskowi nierówny

Niestety elementy odblaskowe nie są sobie równe. Czasami lepiej kupić dobry odblask niż kiepską kamizelkę. Należy pamiętać, że nie liczy się powierzchnia odbijająca światło, a materiał, z jakiej dany element jest wykonany.

W naszym teście odblasków i kamizelek udowodniliśmy, że pieszy bez odblasków już przy 50 m odległości od pojazdu jest niewidoczny. I mowa o pojeździe z bardzo dobrymi światłami. Najlepszy efekt daje dobrej jakości kamizelka lub latarka w telefonie. Jednak nawet niewielki, ale dobrze działający odblask to już dużo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)