Kolejny odcinek S19 na Podkarpaciu. Wiemy, kiedy ruszy budowa

Kolejny odcinek S19 na Podkarpaciu. Wiemy, kiedy ruszy budowa

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
11.07.2022 09:10, aktualizacja: 13.03.2023 16:39

Szlak Via Carpatia przebiegający przez wschodnią Polskę to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w naszym kraju. GDDKiA właśnie przedstawiła plany budowy kolejnego odcinka w woj. podkarpackim. Połączy Krosno i Miejsce Piastowe.

Jak informuje GDDKiA, do Wojewody Podkarpackiego trafił wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dotyczącej budowy ponad 10-kilometrowego odcinka ekspresówki S19. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy wiosną 2023 roku.

W ramach zadania powstać ma droga o przekroju dwujezdniowym w obu kierunkach, wraz z pasem awaryjnym. W planie są także dwa węzły drogowe, Krosno i Miejsce Piastowe. Pierwszy połączy S19 z drogą krajową 19 i drogą powiatową 1973R. Drugi z kolei ma stanowić połączenie z drogą krajową 28.

Projekt przewiduje także budowę dziewięciu mostów, trzech wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej, czterech wiaduktów nad drogą ekspresową, trzech przejść dla zwierząt i trzech przepustów. Za realizację całości odpowiedzialne jest konsorcjum Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones. Umowa opiewa na kwotę 365 074 863,34 zł.

Mapa realizacji S19 w woj. podkarpackim
Mapa realizacji S19 w woj. podkarpackim© GDDKiA

Zgodnie z założeniami, planowany odcinek pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z miejscowości położonych wzdłuż istniejącej DK19, co powinno znacząco poprawić bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Łącznie S19 w woj. podkarpackim będzie liczyć około 169 km długości. Obecny stan realizacji przedstawia się następująco:

  • 81,8 km - oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie - Rzeszów Południe),
  • 42,2 km - w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe - Babica oraz w systemie Projektuj i buduj: Babica - Jawornik, Krosno - Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe - Dukla),
  • 42,3 km - w przygotowaniu (na etapie przetargu: Jawornik - Lutcza, Lutcza - Domaradz, Domaradz - Iskrzynia, Dukla - Barwinek i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn. - Jasionka).
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)