Kolejne miasto planuje podwyżki opłat za parkowanie. Prezydent przedstawił plany

Kolejne miasto planuje podwyżki opłat za parkowanie. Prezydent przedstawił plany

Parkowanie w polskich miastach z roku na rok staje się coraz droższe.
Parkowanie w polskich miastach z roku na rok staje się coraz droższe.
Źródło zdjęć: © fot. ZDM WAW
Aleksander Ruciński
12.01.2021 10:06, aktualizacja: 16.03.2023 14:57

25,8 zł za cały dzień parkowania zamiast dotychczasowych 17,2 zł. - tak zmienią się stawki za parkowanie w Katowicach jeśli plany przedstawione przez prezydenta Marcina Krupę wejdą w życie.

Najpierw Warszawa, teraz Katowice. Jak donosi Polska Agencja Prasowa, kolejne polskie miasto zapowiada zauważalną podwyżkę opłat parkingowych. Władze chcą w ten sposób zachęcić kierowców do przesiadki na komunikację publiczną i ograniczyć ruch samochodowy w Śródmieściu.

Wstępnymi planami zmian dotyczących parkowania w Katowicach podzielił się prezydent miasta, Marcin Krupa, który w poniedziałek 11 stycznia na swoim facebookowym profilu zadeklarował, że stawia na zrównoważony transport. Taki, który będzie przyjazny także pieszym, rowerzystom i pasażerom komunikacji.

Przypomniał też, jakie kroki podjął samorząd, by zrealizować ten cel. "W ubiegłym roku otwarte zostały dwa duże park and ride w Brynowie i Zawodziu oraz Centrum Przesiadkowe Sądowa, a od 2018 r. kierowcy mają do dyspozycji Park and Ride w Ligocie - inwestycje mają zachęcić do wjazdu do centrum miasta komunikacją miejską." - mówi cytowany przez PAP Krupa.

Kolejnym punktem będzie "przemodelowanie polityki parkingowej", co ma przyczynić się nie tylko do ograniczenia liczby osób korzystających z parkingów w centrum, ale i zwiększyć rotację pojazdów.

„Pierwsza godzina parkowania ma kosztować 3 zł, druga godzina 3,6 zł, trzecia 4,2 zł. Natomiast każda kolejna godzina parkowania to 3 zł” - powiedział Prezydent. Oczywiście możliwe będą płatności kartą oraz przy użyciu aplikacji mobilnych.

Dla porównania, opłaty za parkowanie w centralnych dzielnicach Katowic wynoszą obecnie - za postój do godziny - 2,00 zł, za drugą rozpoczętą godzinę 2,40 zł, za trzecią rozpoczętą godzinę 2,80 zł, za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju - 2,00 zł - donosi PAP.

Dobra informacja jest taka, że mieszkańcy Katowic będą mogli liczyć na preferencyjne stawki. Na razie jednak nie sprecyzowano ich wysokości. Nie wiadomo też, kiedy nowy cenniki miałby wejść w życie. Wydaje się to jednak nieuniknione. Podwyższanie opłat parkingowych to stały trend, który w ostatnich latach można zaobserwować w większości polskich miast.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)