Kierowcy nie wiedzą o nowych przepisach od 1 lipca. Przekonają się dopiero, gdy stracą prawo jazdy

Kierowcy nie wiedzą o nowych przepisach od 1 lipca. Przekonają się dopiero, gdy stracą prawo jazdy

Nawet 40 tys. praw jazdy w ciągu roku - tyle dokumentów zostanie odebranych według szacunków Ministerstwa Infrastruktury
Nawet 40 tys. praw jazdy w ciągu roku - tyle dokumentów zostanie odebranych według szacunków Ministerstwa Infrastruktury
Źródło zdjęć: © policja Suwałki // materiały prasowe
Mateusz Lubczański
19.05.2020 15:04, aktualizacja: 22.03.2023 11:30

Na 1 lipca 2020 planowane jest wprowadzenie nowych przepisów dla kierowców. Intensywniejsze odbieranie praw jazdy czy zmiany w pierwszeństwie pieszych mają poprawić sytuację na drodze. Jak wskazuje badanie przeprowadzone przez Autokult.pl, nieco ponad miesiąc przed wprowadzeniem regulacji większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z nadchodzących zmian.

By doczekać tych zmian, potrzebny był – niestety – głośny i tragiczny wypadek na ulicy Sokratesa w Warszawie. Kierowca BMW zabił na pasach mężczyznę, który starał się ratować swoją rodzinę. Niemieckie auto gnało ok. 130 km/h w terenie zabudowanym. Opinia publiczna była na tyle poruszona sprawą, że Mateusz Morawiecki zwołał konferencję prasową i powiedział, że zmiany zostaną wprowadzone.

Każde przekroczenie prędkości o 50 km/h – niezależnie czy w terenie zabudowanym, czy też na autostradzie – będzie karane odebraniem prawa jazdy na 3 miesiące. Pieszy będzie miał pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście. Ponadto w godzinach 23-5 rano prędkość maksymalna w terenie zabudowanym zostanie zmniejszona z 60 km/h do 50 km/h. Łącznie te przepisy spowodują, że rocznie uprawnienia będą odbierane czasowo nawet 40 tysiącom kierowców. O ile oczywiście wejdą w życie w zakładanym terminie, ale to już zupełnie inny temat.

Nowe zasady dotkną nie tylko kierowców, ale i pieszych, a według rządzących mają poprawić sytuację na polskich drogach. Niestety, badanie przeprowadzone przez Autokult.pl wskazuje, że większość Polaków nie zdaje sobie sprawy z nadchodzących zmian. Zaledwie 29 proc. badanych słyszało, że od 1 lipca 2020 roku będą obowiązywać nowe przepisy dot. kierowców.

Tyle osób wie o nowych przepisach.
Tyle osób wie o nowych przepisach.© Badanie Ariadna/WP Autokult

Co gorsza, tylko nieco ponad 1/3 osób, które poruszają się samochodem co najmniej raz w miesiącu lub częściej, wie o nadchodzących zmianach. Wśród pieszych świadomość o nadchodzącym pierwszeństwie wynosi zaledwie 15 proc. W naszej grupie badanych ok. 63 proc. osób prowadzi auto co najmniej raz w miesiącu lub częściej, 9 proc. zasiada za kółkiem rzadziej, a pozostali nie korzystają z auta.

Choć przepisów nie znamy, to cieszą się one całkiem niezłym poparciem. Na pytanie, czy popieramy odbieranie prawa jazdy nawet na autostradach, 53 proc. badanych oddało odpowiedź twierdzącą. 34 proc. było przeciwnych. Co ciekawe, najwięcej z tych na "nie" (bo aż 39 proc.) często korzystało z samochodów.

Poparcie dla odbierania praw jazdy
Poparcie dla odbierania praw jazdy© Badanie Ariadna / Autokult.pl

Ministerstwo Infrastruktury planuje kampanię informacyjną dot. nowych przepisów, która ma uświadomić zarówno kierowców, jak i pieszych na temat nowych zasad. Lepiej, żeby była skuteczna.

Metodologia badania

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1062 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Termin realizacji: 15 – 18 maja 2020 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)