Kia Optima SW vs Kia Optima Sportspace Concept - jak bardzo zmieniła się wersja produkcyjna?

Kia Optima SW vs Kia Optima Sportspace Concept - jak bardzo zmieniła się wersja produkcyjna?

Kia obiecała nam bardzo dużo, pokazując rok temu fantastyczny koncept Sportspace. Samochód ten zapowiadał Kię Optimę z nadwoziem kombi, którą zobaczyliśmy rok po wersji studyjnej. Jak bardzo zmienił się ten wóz w drodze ze studia projektowego do salonów?

W przypadku samochodów z kategorii popularnych, między konceptem a odmianą produkcyjną zawsze jest spora różnica. Awangardowe projekty studyjne stanowią jedynie zwiastun, z którego przenosi się zazwyczaj detale i zgrubny zarys sylwetki samochodu. Rzadko zdarza się, by odważny koncept został w miarę bezpośrednio przeniesiony do cenników i katalogów.

Zawsze trochę z żalem patrzymy na produkcyjne nowości, gdy koncept jest wyjątkowo udany. Taki był właśnie projekt Optimy Sportspace. Styliści koreańskiej marki wspięli się na wyżyny swoich możliwości i pokazali samochód, który zachwycił wszystkich. Smukła sylwetka, dynamicznie wyglądające kształty, agresywny front - to wszystko sprawiło, że koncepcyjne kombi dało nadzieję na wyjątkowo pociągający wariant produkcyjny.

Oczywiście do salonów trafi samochód bardziej stonowany. Podczas tegorocznych targów samochodowych w Genewie odsłonięte zostało całkiem zgrabne kombi, wyróżniające się w swoim segmencie, ale i tak dalekie świetnej wersji koncepcyjnej.

Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;
Obraz
Obraz;

Naturalnie, Kia nie zmieniła Sportspace'a dla własnego widzimisię. Modyfikacje do wersji produkcyjnej wymuszone były, jak zawsze, koniecznością dostosowania do odpowiedniego kosztu wyprodukowania auta oraz poprawą jego walorów użytkowych. Byłoby całkiem miło, gdyby Optima kombi wyglądała tak, jak koncept, ale np. zachowanie niskiej linii okien pociągnęłoby za sobą małą ilość miejsca nad głowami wewnątrz kabiny.

Oczywiście największe znaczenie dla charakteru auta ma jego front. Dlatego zmiany w tym obszarze pociągają za sobą największe konsekwencje dla odbioru samochodu. Kia Optima SW została nieco ugrzeczniona przez zmiany zderzaka i świateł, które nie są już tak nowoczesne i awangardowe.

Obraz
Obraz;
Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (4)